1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esad Rejimi 40 Günde Katliam Rekoru Kırdı
Esad Rejimi 40 Günde Katliam Rekoru Kırdı

Esad Rejimi 40 Günde Katliam Rekoru Kırdı

Esad rejimi, katliam rekoru kırdı. Rejim tarafından ekim ayından bu yana sürdürülen hava saldırılarında 500'den fazla insan katledildi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad rejiminin işlediği savaş suçlarını listeledi. Kuruluşun raporunda dikkat çeken bir diğer nokta daha vardı. Suriye rejimi, 40 gün içerisinde düzenlediği 2 bin hava saldırısıyla Guinness rekorlar kitabına aday gösterildi!

Londra merkezli kuruluş raporunda, rejimin 20 Ekim'den bu yana 2 bin hava saldırıs düzenlediğini bu saldırılarda en az 527 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaklaşık 2 bin kişinin de yaralandığını kaydetti. 

Kuruluş, uluslararası kamuoyunu Suriye rejiminin işlediği savaş suçlarını durdurmak için ciddi adımlar atmaya ve Suriye'deki bu savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınması için adım atmaya çağırdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'de katliam başladığından bu yana en az 195 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor. Suriye rejiminin ülkede düzenlediği ilk hava saldırısı 2012 yılında Halep'in direnişçilerin eline geçmesinin ardından gerçekleşti. Bunun ardından rejim, sivil veya silahlı hedef gözetmeksizin hava saldırıları düzenliyor. Bu saldırılarda birçok sivil, kadın ve çocuğun hayatını kaybettiği biliniyor. Diğer taraftan rejiminin direnişçilere ve sivillere yönelik kimyasal silah kullandığı da uluslararası kamuoyu tarafından biliniyor. 

Dünyabulteni

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT