1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esad: 'Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz'
Esad: Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz

Esad: 'Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz'

İngiliz Sunday Times gazetesine mülakat veren, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ülkesinin baskılara boyun eğmeyeceğini söyledi.

20 Kasım 2011 Pazar 08:28A+A-

Suriye liderine göre rejim karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam edecek.

Arap Birliği'nin Suriye yönetimine şiddete son vermek için tanıdığı süre doldu ancak ülkede şiddet olayları tüm yoğunluğuyla devam ediyor.

Beşşar Esad, Sunday Times'da bugün yayımlanan mülakatta, "Suriye rejimine karşı çıkan muhalif militanları ezmek için sert önlemler almayı sürdüreceklerini" de söyledi.

Suriye lideri "Rejim karşıtı militanların her gün Suriyelileri katlettiklerini" öne sürdü.

Esad, Suriye'de dökülen kan için "acı ve üzüntü" hissettiğini, fakat sorunun ancak şiddet olaylarının büyük bir kısmının sorumluluğunu taşıyan militanların yok edilmesiyle çözüleceğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkesine yönelik olası bir müdahalede savaşarak ölmeyi göze alıp almadığı sorusuna, "Kesinlikle, bunu söylemeye bile gerek yok" yanıtını verdi.

Esad, ülkesinin boyun eğmeyeceğini ve tüm baskılara direneceğini belirtti.

Suriyeli muhalifler, dün çeşitli kentlerde, güvenlik güçlerinin yönetim karşıtlarına düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 27 olduğunu ileri sürüyor.

Yabancı gazetecilerin ülke içinde hareket sebestisi olmadığından bu iddiaları doğrulamak mümkün olmuyor.

Esad, Sunday Times gazetesinde yer alan demecinde, "Suriye'yi kontrol altına almak için baskı devam edecek, ancak Suriye buna boyun eğmeyecek" dedi.

Esad demecinde Arap ülkesi liderlerini Batı'nın ülkesine müdahale etmesi için zemin hazırlamakla da suçladı.

Esad, Suriye'de 8 aydan beri süren rejim karşıtı gösterilerde 800 polis ve güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

BM'den yapılan açıklamalarda Mart ortalarında başlayan rejim karşıtı gösterilerde şimdiye kadar yaklaşık 3500 kişinin öldüğü belirtiliyor.

BBC 

HABERE YORUM KAT