1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erzurum’da EMASYA Hortladı
Erzurum’da EMASYA Hortladı

Erzurum’da EMASYA Hortladı

Erzurum’da İl Jandarma Komutanlığı’nın Emniyet ve Valiliğe talimatlar yağdırdığı ortaya çıktı.

19 Mart 2011 Cumartesi 02:44A+A-

Jandarmanın Emniyet ve valiliğe gönderdiği yazıda, polis bölgesindeki tüm istihbarat istenirken, yine polis bölgesinde istihbarat çalışması yapılacağı bildiriliyor.

Erzurum'da İl Jandarma Komutanlığı'nın, Emniyet ve valiliğe gönderdiği bir yazı ile bu iki kuruma talimatlar yağdırdığı ortaya çıktı. Jandarma tarafından gönderilen yazıda, polis bölgesindeki tüm istihbarat istenirken, yine polis bölgesinde istihbarat çalışması yapılacağı bildiriliyor. Erzurum ve ilçelerinde, "Nevruz etkinliklerinde alınacak güvenlik önlemleri" Jandarma ve Emniyet birimleri arasında "yetki krizi"ne sebep olurken, "Emasya Protokolü uygulanmaya devam mı ediyor" tartışmasını beraberinde getirdi. Erzurum İl Jandarma Komutanlığı'nca hazırlanarak Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk tarafından imzalanıp ilgili birimlere gönderilen 15 Mart 2011 tarihli "Harekat Emri"nde, Emasya Protokolü'nü andıran tedbirlere yer verildiği görülüyor.

Akit'in ulaştığı belgede Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk imzalı, "21 Mart Nevruz Etkinliklerinde Alınacak Önlemlere İlişkin Harekat Emri" konulu yazıda, Emaysa Protokolü'ne yasal dayanak olarak kullanılan "Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/d maddesi gereğince alınması gereken Müşterek Tedbirlere ilişkin Protokol" ilgi tutuluyor. 28 Şubat 1997 MGK'sı kararı ile uygulamaya konulan Emasya Protokolü Başbakan Tayyip Erdoğan'ın emri ile Şubat 2010'da kaldırılmıştı. Emaysa Protokolü'nün kaldırıldığının açıklanmasından sonra, Emasya Protokolü'ne zemin teşkil eden 11/d maddesinin de yürürlükten kaldırılması gerektiği kamuoyunda tartışılmıştı. Vali Öztürk imzalı belgede, Erzurum ve ilçelerindeki, polis bölgeleri de dahil olmak üzere alınacak tüm güvenlik tedbirlerinin Jandarma tarafından hazırlanması tepki çekti.

Yazıda dikkat çeken başka bir husus da, Erzurum Emniyet Müdürlüğü'ne Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan görevlendirmelerde, Emniyet'in kanun, tüzük, yönetmelik ve genelgelerinin hiçbirisine yer verilmeyip, sadece Jandarma'yı ilgilendiren düzenlemelerin kullanılması oldu. Buna göre Erzurum Emniyet Müdürlüğü, Nevruz etkinlikleri sebebiyle alacağı güvenlik tedbirlerinde, kendi yasal mevzuatını değil de, Jandarma'nın belirttiği yetkileri kullanmak zorunda kalacak.

Erzurum Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanarak Vali Sebahattin Öztürk'ün imzası ile uygulamaya konulan güvenlik tedbirlerinde, polis bölgesinde Jandarma birimlerine istihbarat yapma yetkisi verilmesi de tepki çekti. Geçmişten günümüze Jandarma'nın, şehir merkezlerinde istihbarat yetkisi bulunmamasına rağmen, vali görevlendirmeleri ile yetki aşımına gittiği biliniyor. Belgedeki görevlendirmeye göre, Erzurum Jandarma birlikleri, Erzurum'un Hınıs, Tekman, Karaçoban ve Karayazı ilçelerindeki Nevruz kutlamalarını gerekçe göstererek istihbarat faaliyeti yürütecekler.

YENER DÖNMEZ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT