1. YAZARLAR

  2. Dr. Sivilay Genç (Abla)

  3. Ertuğrul Özkök için özel seans
Dr. Sivilay Genç (Abla)

Dr. Sivilay Genç (Abla)

Yazarın Tüm Yazıları >

Ertuğrul Özkök için özel seans

A+A-

Ertuğrul Özkök birkaç gün önce köşesinden Güzin Abi isimli hayali karaktere sorular sordu.

Türkiye’nin ruh sağlığı Ertuğrul’a, Ertuğrul’unkisi ise bana emanet. İşte Güzin Abi’ye sorulmuş sorulara Sivilay Abla cevapları.

SORU: Sevgili Güzin Abi, Geçen gün gazetelerde bir haber gördüm. Bir bilim kuruluşu 1047 çift üzerinde anket yapmış ve uzun süren bir evliliğin algoritmasını çıkarmış.
Buna göre başarılı bir evliliğin iki matematiksel şartı varmış. Bir; Erkek kadından beş yaş büyük olmalıymış. İki; Kadının zekâsı erkekten en az yüzde 27 fazla olmalıymış. Ben ve karım çok uzun süreden beri evliyiz. Karım benden altı yaş küçük. Bilimsel araştırmanın matematiğine bakarsak, karımın IQ'su benden en az yüzde 27 fazla demektir. Merak ettiğim konu şu: Acaba karım çok zeki, ben ise yüzde 27 daha az IQ ile normal zekâya sahip bir erkek miyim? Veya karım normal zekâya sahip bir kadın ve ben geri zekâlı bir erkek miyim?

CEVAP: Sevgili Ertuğrul. Başarı, ne kadar sürdüğünde değil nasıl sürdüğündedir. Sen de otuz yıl Hürriyet’in genel yayın yönetmenliği yaptın. Aydın Doğan’ın senden yüzde 27 kat daha az zeki olmasından mı? Sanmıyorum. Senin 27 kat daha esneyebilen ve kuru tutan peteksi yapından olmalı.
SORU: Sevgili Güzin Abi. Yine gazetelerden okudum. Amerika'da Barbie bebeklerin bir de siyah versiyonu yapılmış. WalMart mağazalarında siyah (pardon Afrika kökenli) Barbie'lerin fiyatı indirilmiş.
Beyazlar 6 dolara satılırken, siyah Barbie'ler 3 dolara inmiş. Amerika'daki ırkçılık karşıtı dernekler harekete geçip bunu kınamış. WalMart ise bunun tamamen ticari bir şey olduğunu, Afrika kökenli Barbie'lere talep az olduğu için fiyatı indirdiklerini açıklamış. Bu açıklama bana makul geldi. Sizce ben gizli ırkçı olabilir miyim?

CEVAP: Sevgili Ertuğrul,  Kölelik döneminde de siyahi bir kadın kölenin ömür boyu kullanım bedeli randevu evindeki bir sarışının bir gecelik fiyatından daha ucuzdu. Amerika işte, değişen bir şey yok.

Senin ırkçılığını anlamak için ise Wallmart’ın fiyat etiketlerini okumaya lüzum yok, Hürriyet’in manşetlerine bakmak yeterli.


SORU: Sevgili Güzin Abi, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Amerikan hükümetine çok kızmış.
Çünkü Amerikan ordusunun tanker uçak ihtiyacı için açılan ihaleye Fransız şirketinin girmesini engelliyormuş. Kafam karıştı. Sarkozy, Fransız Renault şirketinin ekonomik nedenlerle yeni bir modelini Türkiye'de üretmesine karşı çıkmıştı. Bu tavır bir devlet başkanına yakışmayacak bir çifte standart değil mi?

CEVAP: Emin ol, senin uluslararası politika literatürüne girecek pırıltıdaki bu çıkarımın muhakkak ki Sarkozy’i bunalıma sokacaktır. Carla ile evli olması bile Hürriyet’in eski genel yayın yönetmeninden yediği bu tokadı ona unutturamayacak.


SORU: Sevgili Güzin Abi, demokrat, liberal, aydın bir arkadaşımız geçen gün benim yıllarca önce illegal yollardan dinlenmiş telefon konuşmamı yeniden yayınlanmış. Şimdi benim ona “Sıkıyorsa desteklediğin mühim kişilerin illegal yoldan dinlenmiş telefon konuşmalarını da yayınlasana” deme hakkım var mı? Burada “sıkıyorsa” ifadesini kullanmam basın etiğine ters düşer mi? Sonra ona “Sakın provokasyona gelip yayınlama, ilk ben karşı çıkarım” dersem kendimle çelişkiye düşmüş olur muyum?


CEVAP: Come on! Alındın mı yoksa. Sen her yaptığını köşende teşhir ediyorsun ya.  Liberal, demokrat aydın arkadaşın hoşuna gidebileceğini düşündüğü için bunu yapmış olmalı. 


SORU: Sevgili Güzin Abi, Ben Ergenekon davasında darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen kişilerin yargılanmasını, suçlu bulunurlarsa cezalandırılmalarını istiyorum. Ama aynı zamanda kurunun yanında yaş da yanmasın, insanlar hukuka uygun gözaltına alınsın, hukuki hakları korunsun, hüküm giyinceye kadar suçlu muamelesi görmesin istiyorum. Size göre ben darbeci ve Ergenekoncu muyum?

CEVAP: Sevgili Ertuğrul, Ergenekon’dan tutuklananlar için gösterdiğin hassasiyetin ve gayretin onda birini, sözgelimi, Ortadoğu Barışı için gösterseydin şimdi İsrail’de iki devletli, iki toplumlu bir çözüm gerçekleşmişti. Hatta köprüde karşılaşmış iki inatçı keçi birbirlerine yol vermiş, kötü kalpli üvey anne kül kedisinin baloya gitmesine müsaade etmişti.

Hem nereden biliyorsun, belki hepsi kurudur.

* * *

SORU: Sevgili Güzin Abi, Bugünlerde kafam çok karışık. Size arada sırada yazabilir miyim? 

CEVAP: Evet yazabilirsin, lütfen bana Sivilay Abla de.

TARAF

YAZIYA YORUM KAT