1. HABERLER

  2. HABER

  3. Eronat: Güneydoğu'da Siyaset Yapmak Zor!
Eronat: Güneydoğuda Siyaset Yapmak Zor!

Eronat: Güneydoğu'da Siyaset Yapmak Zor!

Güneydoğu'da siyaset yapmanın zorluğuna dikkat çeken Eronat, KCK'nın halk üzerinde baskı kurduğunu söyledi.

14 Ekim 2011 Cuma 09:54A+A-

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, yeni yasama yılında ilk toplantısını dün yapan Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda konuştu.

Oya Eronat, 2008'deki PKK saldırısında kaybettiği oğlunu anlatırken göz yaşlarını tutamadı. "Bir anne, evladının naşını gördüğü zaman şükreder ve ben de şükrettim. Çünkü oğlum tek parçaydı, onu öpebildim." diyen Eronat, seçim döneminde Diyarbakır'da şahit olduğu BDP'nin halka baskısını anlattı.

Güneydoğu'da siyaset yapmanın zorluğuna dikkat çeken Eronat, KCK'nın halk üzerinde baskı kurduğunu söyledi. Eronat, şöyle konuştu: "Diyarbakır halkı pandomim sanatçısı durumunda. Seçim zamanı evleri dolaşıyoruz. Kapı açılıyor, kadın konuşamıyor ve el hareketleriyle, 'Üst katımda BDP'li var, aman beni konuşturma, gözümle ben sana oy veriyorum' der ve sessizce kapı kapanır. Hasip Kaplan, 'Şırnak'ta yüzde 80 oy aldık' diyor. Biz o oyların nasıl alındığını çok çok iyi biliyoruz. Bir sınıfı dağa çıkaran öğretmenler var. Biz Diyarbakır'da zulüm altındayız. Onlar gibi düşünüyorsanız demokratsınız, düşünmüyorsanız ölürsünüz, kafanız kırılır, arabanız yakılır." diye konuştu.

Siirt’teki olaya atıfla "Yapılan bir saldırıda genç kızlara 800 kurşun sıkılmış. Bu neyin nefretidir, intikamıdır?" diye soran AK Partili vekil, ardından Diyarbakır'da 2008'de yaşanan bombalı saldırıda kaybettiği oğlunu gözyaşlarıyla anlattı: "Bir anne evladının naaşını gördüğü zaman şükreder ve ben de şükrettim. Çünkü benim oğlum tek parçaydı, onu öpebildim, kokusunu alabildim. Benim oğlum gittiği zaman başkalarının kafaları, kolları, bacakları balkonlardan toplandı. Onunla birlikte 6 çocuk, bir baba öldü. Oğlumun cebinden ne çıktı biliyor musunuz? Tek evladımdı. Sadece fizik ve matematik formüllerinin yazılı olduğu kâğıt ile hiç yanından ayırmadığı mp3 çıktı. Siyasetten haberi olmayan sevgi dolu bir çocuktu. O saldırıda yaralanan ve oğlumun kankası olan Görkem Öz, 9 Eylül Tıp Fakültesi 3. sınıfa geçti. Geçen ay da geçirdiği sayısız ameliyatlardan birisini geçirdi. Bacağı kısa kaldı."

Eronat'ın bu sözleri komisyonun diğer üyelerini de duygulandırdı. AK Partili vekil, duygusal konuşmasını "Kusura bakmayın 3,5 yıldır ağlamıyorum. Ben Hababam Sınıfı'nın müziğini dinleyemiyorum. Çünkü onları çok seviyordu." sözleriyle bitirdi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum