1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ‘Ermeni Katliamı İddiası Yalan’
‘Ermeni Katliamı İddiası Yalan’

‘Ermeni Katliamı İddiası Yalan’

Al Jazeera Türk, Suriye'de muhaliflerle rejim güçlerinin çatıştığı Türkiye sınırındaki Keseb kasabasına girdi, muhaliflerin katliam yaptıkları iddia edilen kasabadaki Ermenilerle konuştu.

A+A-

Çatışmalara rağmen Keseb’den ayrılmayan 70 yaşındaki Ermeni çiftçi Corç Kürtmisyan, Keseb’in Düzağaç mahallesinden. Kasabada rejim güçleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmalardan sonra kendisinin köyde kalmayı tercih ettiğini anlatıyor.

Kürtmisyan muhaliflerin Ermenileri katlettiği iddiaları için “Burada yaşayan biziz, öyle bir yalanı da söyleyemeyiz” diyor.

Rahibe göre köylüleri asıl tedirgin eden rejim güçlerinin denizden ve havadan yaptığı saldırılardı.

Keseb nüfusunun yüzde 60’ının Sünni, yüzde 30’unun Ermeni, yüzde 10’unun da Alevi olduğunu söyleyen Kürtmisyan  “Savaştan önce de, 3 yıl boyunca da Nusayriler,  Sünniler ve Ermeniler arasında bir çatışma yaşamadık” diyor.

Kasabada üç kilise var, Katolik, Protestan ve Ortodoks kiliseleri.  Kürtmisyan kasabanın muhaliflere geçmesinden sonra kiliselere bir zarar verilmediğini söylüyor.

Kürtmisyan Protestan bir Ermeni, yalnız yaşıyor. Bir hafta önce çatışmaların en yoğun olduğu günlerde evine nereden geldiği belli olmayan bir şarapnel parçasının düşmesiyle yaralanmış. Kendisini muhaliflerin bulup sahra hastanesine götürdüğünü, o günden beri tedavi gördüğünü belirten Kürtmisyan, "Muhaliflerin burada Ermenilere kötü davrandığını söyleyenlere şaşırıyorum" diyor. 

Beyrut ve Lazkiye’de de yaşayan akrabalarına rağmen Kürtmisyan, iyileştikten sonra köyüne geri dönüp beş dönüm arazisinde çiftçilik yapmak istiyor.

Keseb Suriye’nin kuzeybatısında lüks villaların olduğu bir tatil kasabası. Temiz ve serin havasıyla ülkenin zenginlerinin yaz aylarında en popüler tercihi.

Çatışmalardan sonra büyük ölçüde boşalmış.

Rahip Kürtmisyan eğer çatışmalar artar ve Keseb’in  güvenli bir yer olmaktan çıktığını görürse Türkiye’ye gitmeyi de düşünüyor.

Al Jazeera’nin konuştuğu bir Türk yetkili ise, 5000 Ermeni’nin yaşadığı bölgeden kaçışlar olması ihtimaline karşı hazırlıklı olduklarını,  bir acil eylem planı hazırladıklarını söyledi.

Türk yetkili “Kampları hazırladık, gelecek Ermenilere de kapımız açık, Ermeniler de Türkmenler gibi başımızın tacıdır” dedi.

(Al Jazeera )

HABERE YORUM KAT