1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ermenek'te 8 Tutuklama Talebi
Ermenek'te 8 Tutuklama Talebi

Ermenek'te 8 Tutuklama Talebi

Ermenek'teki maden felaketi nedeniyle gözaltına alınan, şirket sahibi dahil 8 kişi tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

A+A-

Ermenek'te su basan ve 16 işçinin halen yeraltında olduğu maden felaketiyle ilgili gözaltına alınan 8 kişi tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Tutuklanması istenen isimler arasında madenin sahibi Has Şekerler Madencilik Şirketi'nin sahibi Saffet Uyar da var.

Hakkında gözaltı kararı çıkarıldıktan bir gün sonra teslim olan Saffet Uyar, savcılık ifadesinde böyle bir kazayı öngörmediklerini, kömür ocağındaki tehlikeyle ilgili bakanlıktan uyarı almadıklarını söylemişti.

Madenin sahibi Uyar dışında yedi kişi daha kazayla ilgili soruşturmada savcıya ifade vermişti. Bu kişiler, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, madenin işletme müdürü Yavuz Özsoy, maden mühendisleri Cemile Karaca ve Nuray Yetiş, maden sahasının ruhsat sahibi şirketin işletme müdürü Mehmet Zeybek, maden mühendisi Ali Kurt ve iş güvenliği uzmanı Engin Yeti.

28 Ekim Salı günü öğle saatlerinde Has Şeker Madencilik Şirketi tarafından işletilen maden ocağını su basmış, 18 işçi mahsur kalmıştı. Madencilerden ikisinin cesedine arama çalışmalarının 10'uncu gününde, 6 Kasım Perşembe akşamı ulaşılmıştı. 16 işçiyi arama çalışmaları ise hâlâ sürüyor.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT