1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergin: Paketin Adımları Hemen Atılacak
Ergin: Paketin Adımları Hemen Atılacak

Ergin: Paketin Adımları Hemen Atılacak

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, demokratikleşme paketi kapsamındaki düzenlemelerin zaman kaybetmeden adımlarının atılacağını belirtti.

A+A-

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Demokratikleşme Paketi ve Türkiye'de Demokrasinin Konsolidasyonu Paneli'ne katılmadan önce demokratikleşme paketiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Son açıklanan paketin, Türkiye'deki düzenlemeler içerisinde en anlamlılarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Ergin, 'Bunun içerisinde çok önemli başlıklar var. Uzun yıllar Türkiye'de gerçekten bir tabu halinde olan belli konuları aşma noktasında da önemli düzenlemeler içeriyor. Türkiye, bulunduğu coğrafyada 76 milyon ülke insanını kardeşçe, barış içerisinde yaşatmanın iklimini oluşturuyor, bunu kurmaya çalışıyor' dedi.

Redaksiyonu Yapılıyor

Demokratikleşme paketi kapsamındaki düzenlemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin soruya ise Ergin, 'Hiç zaman kaybetmeden bunların adımları gelecek. Hemen pratik olanlar şu anda hazırlanıyor. Ama yasa gerektirenlerin taslak metinleri elimizde hazır. Bunların son redaksiyonlarını yapıyoruz. Bu süreçte yapılan eleştiriler, ortaya atılan fikirleri de takip ediyoruz. Dolayısıyla bu süreç içerisinde makul önerileri de bu paket içerisinde ya da yaptığımız, yapacağımız değişik düzenlemelerde değerlendirme imkanımız olabilir' yanıtını verdi.

Önemli Bir Kavşaktayız

Ergin, panelde yaptığı konuşmada da 11 yıllık iktidarı boyunca, AK Parti'nin ülkeye yaptığı en büyük hizmetin demokrasinin konsolide edilmesi olduğunu belirterek, 'Bu büyük icraat, bu ülkede demokrasinin kesintiye uğramadan sürdürülebilir kılınması sonucu AK Parti'nin hizmet döneminin en önemli eseri olarak inşallah Türkiye'ye armağan olacaktır' dedi. Türkiye'nin bu konuyla ilgili çok önemli aşamalardan geçtiğini, çok önemli badireler atlattığını belirten Ergin, bugün önemli kavşaklardan birinde olduğunu söyledi.

Psikolojik operasyon

Kamuoyuna yansımayan darbe girişimleri olduğunu belirten Ergin, AK Parti'nin 2002'de hükümeti kurmasının ardından tüm göstergeler iyiye giderken, bir milletvekilinin, '2003 Mart'ta seçim var' dediğini aktararak, O süreçte bile psikolojik operasyonlara başlanmıştı' dedi.

Komisyon çalışmalara başladı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketindeki reformların önemli kısmı yasa değişikliğiyle hayata geçirilecek.

Başbakanlık'ta yürütülen çalışmaya göre, Siyasi Partiler Kanunu'nda 6, Türk Ceza Kanunu'nda 4, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun'da 3 madde, Seçim Kanunu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu, Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Kanunu ile İl İdaresi Kanunu'nda birer madde olmak üzere toplam 7 kanunda 16 maddelik değişiklik öngörülüyor.

İlk Bakanlar Kurulu'nda

Yasa tasarılarının yanı sıra ilgili bakanlıkların idari genelge ve yönetmelik değişiklikleriyle uygulamaya konulacak düzenlemelerin, ilk Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınması bekleniyor. Başbakanlık'ta ilgili bakanlıkların hukukçularının da katılımıyla oluşturulan komisyonda, redaksiyon işlemleri devam eden söz konusu düzenlemelerin, 'torba kanun' biçiminde topluca TBMM'ye sunulup sunulmayacağı ise Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra netlik kazanacak.

AA

HABERE YORUM KAT