1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon’un Yargı Ayağındaki Bağlantılar
Ergenekon’un Yargı Ayağındaki Bağlantılar

Ergenekon’un Yargı Ayağındaki Bağlantılar

Ergenekon'un yargı ayağına yönelik iddianame, kirli ilişkileri gözler önüne seriyor.

06 Ocak 2012 Cuma 04:12A+A-

Birinci Ergenekon davası sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük'le, örgütün yargı ayağında görevli olduğu ileri sürülen avukat Tülay Bekar'ın, yıllar önce aynı dergide çalıştıkları ortaya çıktı. Örgüt, yargıdaki dava dosyalarını da istihbaratçı emekli Albay Canfer Balçık aracılığı ile takip etmiş.

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan 11 sanıklı son iddianamede ilginç ayrıntılar yer alıyor. Soruşturma kapsamında elde edilen delillerden yola çıkan savcılık, şüphelilerin örgütsel birlikteliklerinin uzun bir geçmişe dayandığı tespitini yapıyor. Bu bağlamda şüpheli avukat Tülay Bekar'ın bir kısım telefon görüşmelerinde adı geçen Batı Trakya Dergisi'yle ilgili araştırma yapılıyor. Derginin 2007 yılı içerisinde yayımlanan sayılarında, Tülay Bekar'ın, Batı Trakya Dergisi'nde haber müdürü olarak görev yaptığı, aynı derginin yayın kurulu başkanlığını Veli Küçük'ün yürüttüğü belirleniyor. Hukuk danışmanlığını Kemal Kerinçsiz'in yaptığı dergide, Canfer Balçık ise araştırmacı-yazar olarak görev almış. İddianamede, "Her ne kadar şüpheli Tülay Bekar ifadesinde; söz konusu dergide Veli Küçük tutuklandıktan sonra görev aldığını, Veli Küçük'ü ismen tanıdığını beyan ederek örgütsel irtibatlarını gizlemeye çalışmış olsa da, yapılan araştırmalarda Tülay Bekar'ın, aynı zaman aralığında Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz ile birlikte derginin birçok sayısında görev aldığı tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucu Ergenekon silahlı terör örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında kamu davası açılan Veli Küçük'ün Gayrettepe Mahallesi Hattat Halim Sokak Babadan Apartmanı No: 6/5 sayılı adreste yapılan aramada ele geçirilen dijital belgelerde, Tülay Bekar ve Canfer Balçık'ın Veli Küçük'ün de konuşmacı olarak katıldığı Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nın düzenlediği konferansta yer aldığına dair fotoğraflar ele geçmiş ve dosya içerisine eklenmiştir. Tülay Bekar'ın, haber müdürü olmanın yanı sıra aynı zamanda 16 Mayıs Hukuk ve Tavır Dergisi'nde yazı işleri müdürü olarak görev yaptığı, bu dergiyle ilgili yapılan araştırmada ise; şüpheli Mehmet Cengiz ve sanık Nusret Senem'in aynı dergide görev aldığı anlaşılmıştır. Bekar'a yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında, şüphelinin gizliliğe önem gösterdiği, telefonda muhataplarıyla görüşmekten kaçınarak, bir kısım önemli görüşmelerini bahse konu derginin toplantılarında yaptığı tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra şüpheli Tülay Bekar'ın, İşçi Partisi'nin web sitesinde yayınlanan bir dilekçede, sanık Doğu Perinçek'in vekili olarak isminin ve imzasının bulunduğu, sanık Doğu Perinçek'ten ve İşçi Partisi'nde yapılan aramalarda ele geçirilen birçok dijital veride isminin bulunduğu, sanıklar Tunç Akkoç, Nusret Senem, Mustafa Balbay ve Sinan Aygün ile irtibatlı olduğu anlaşılmıştır." ifadelerine yer veriliyor

İddianamede, şüphelilerden Jandarma Genel Komutanlığı eski İstihbarat Plan Şube müdürü emekli Albay Canfer Balçık'la ilgili bilgiler de var. Ergenekon'un yargı ayağının, mahkemeler ve Yargıtay'daki dava dosyalarını Balçık aracılığı ile takip ettiği belirlendi. Balçık, jandarma kurmay albay rütbesi ile 2000 yılında kendi isteği ile emekli oluyor. Tülay Bekar'ı 2001 yılında tesadüfen bir uçak seyahati esnasında tanıdığını anlatan Balçık, 2006 yılından beri Bekar'ın evinde kaldığını anlatıyor. Emeklilik sonrasında Ankara'ya gelen Balçık'ın avukat Tülay Bekar'ın ofisinde çalışmaya başladığına dikkat çekilen iddianamede, "Şüpheli Canfer Balçık'ın birçok kişinin adli işlerinin mahkemelerde ve Yargıtay'da takip edilmesiyle ilgili görevlerinin bulunduğu, hukukçu olmamasına rağmen müdahale edilecek davalarla alakalı görüşmeler yaptığı ve örgüt üyeleri tarafından istenen konularda emekli bir askerî personel olarak emniyet teşkilatı içerisinde görev yapan tanıdıkları vasıtasıyla istihbarat topladığı ve örgüt üyelerine ulaştırdığı tespit edilmiştir." deniliyor.

Veli Küçük'ün emrinde çalıştı

Ergenekon'un yargı ayağında görevli olduğu öne sürülen emekli Albay Canfer Balçık'ın bir dönem Veli Küçük'ün emrinde görev yaptığı, şüphelinin emekli olmasından sonraki süreç içerisinde Küçük ile örgütsel irtibatını devam ettirdiği aktarılıyor. İddianamede şöyle deniliyor: "Canfer Balçık'ın örgütün yönetici kadrosunda bulunan şüpheli Veli Küçük ile irtibatının sadece askerî personel olması sebebiyle devam etmediği, bir yandan aynı dergide birlikte görev yaptıkları, diğer yandan da örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda kurulması planlanan Strateji Güvenlik isimli şirkete yer sağlanmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır." Yurtdışı çıkış yasağı konulan ve tutuksuz yargılanan Balçık, örgüt üyesi olmak, örgütün hedefleri doğrultusunda, yargı görevi yapanı baskı ve hukuka aykırı olarak etkileyerek yargı görevini yapanı etkilemekle suçlanıyor.

FAZLI MERT / ZAMAN

HABERE YORUM KAT