1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon’un “28 Şubat’ta Hata Yaptık” İtirafı
Ergenekon’un “28 Şubat’ta Hata Yaptık” İtirafı

Ergenekon’un “28 Şubat’ta Hata Yaptık” İtirafı

Genelkurmay’ın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği harddisklerde bulunan belgeler, 1000 yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat sürecinin sona erdiğini açıkça gösteriyor.

A+A-

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde; Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı’nda hazırlanan belgelerde 28 Şubat süreciyle ilgili çok çarpıcı ifadeler yer alıyor. Bilgi Destek Daire Başkanlığı’nda hazırlanan belgelerde; irticai unsurların, faaliyetlerinin önünün idari tedbirlerle veya 28 Şubat benzeri yaklaşımlarla kesilemeyeceği belirtilerek, “Silahlı veya silahlı olmayan yöntemlerle (28 Şubat tarzı) AKP’nin yönetiminden uzaklaştırılma koşulları mevcut değildir...” denildi.

“28 Şubat’ta Hataya Düşüldü”

Dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, dönemin Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanı Tümgeneral İhsan Balabanlı ve Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı’nda görevli Albay Fuat Selvi’nin imzasının bulunduğu başka belgede ise, “TSK’yı her eleştirenin hasım olduğu yaklaşımıyla hareket edilmemeli, eleştiriyle düşmanlık birbirinden ayırt edilebilmelidir. 28 Şubat’ta bu hataya düşülmüş” denildi.

“28 Şubat Süreciyle İrticai Unsurlara Yönelik Kazanımlar Sonuçsuz Kaldı”

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan Emekli Albay Fuat Selvi’nin, Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı’nda görevli olduğu dönemde hazırladığı belgede, şu ifadeler yer alıyor:

“(…) d) İrticai unsurlar, faaliyetlerinin önünün idari tedbirlerle veya 28 Şubat benzeri yaklaşımlarla kesilemeyeceğini, faaliyetlerinin önünün yalnızca yasalar ve mahkemeler tarafından kesileceğini görmektedir. Bu hesapla, çok yoğun bir biçimde yasalar değiştirilmeye çalışmaktadır.

5- (…) İrticai unsurların iktidarı ele geçirmesiyle, 28 Şubat süreciyle irticai unsurlara yönelik kazanımlar sonuçsuz kalmaya başlamıştır.”

Söz konusu belgenin teknik özellikleri incelendiğinde 1 isimli kullanıcı tarafından 22 Mart 2004 tarihinde oluşturulduğu, Fuat Selvi’ye ait olduğu belirtilen 61847_401 isimli kullanıcı tarafından 14 Eylül 2007 tarihinde son kez kaydedildiği, şirket isminin 12 olduğu görülüyor.

Fuat Selvi, tarafından hazırlanan başka bir belgede ise; şu ifadeler yer alıyor:

“(…) a- Türk toplumu; TSK’yı sevmekte, güvenmekte ve yıpratılmasını istememektedir. Ancak toplum TSK’nın siyasetine müdahale anlamına gelebilecek hareket tarzlarını benimsememektedir. Önümüzde dönemde, “siyasete müdahale anlamına gelebilecek” hareket tarzlarından kaçınılmalıdır.

b- Türk toplumunun eğitim düzeyinin düşük olması, yoksulluk, işsizlik sorunlarının birinci öncelikli olması nedenleriyle Türk toplumu, TSK’nın irtica ile mücadele stratejisini anlayamamakta ve bu anlayışına uygun olarak stratejiye destek vermemektedir. (Diğer bir deyişle TSK’nın irtica ile mücadele stratejisi, toplumun içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal ortam nedeniyle toplumsal desteği tam olarak sağlayamamıştır) Toplum, TSK’nın irtica ile mücadele stratejisinde radikal hareket ettiğini ve sert uygulamalar yaptığını düşünmektedir. İrtica ile mücadele stratejisinin önümüzdeki dönemde yeniden gözden geçirilerek, toplumsal hassasiyetlerin daha fazla dikkate alındığı bir tarz oluşturabilir.

ç- Silahlı veya silahlı olmayan yöntemlerle (28 Şubat tarzı) AKP’nin yönetiminden uzaklaştırılma koşulları mevcut değildir. 22 Temmuz seçimleriyle AKP “biçimsel demokrasi”nin kurallarına uygun olarak (meşru yöntemlerle) iktidara gelmiştir.”

Söz konusu belgenin teknik özellikleri incelendiğinde, Fuat Selvi’ye ait olduğu belirtilen 61847_401 isimli kullanıcı tarafından 29 Ağustos 2007 tarihinde oluşturulduğu, aynı kullanıcı tarafından 30 Ağustos 2007 tarihinde son kez kaydedildiği, şirket isminin tsk olduğu görülüyor.

“28 Şubat’ta Hataya Düşüldü”

Dönemin Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanı emekli Tümgeneral İhsan Balabanlı, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı’nda görevli Albay Fuat Selvi tarafından hazırlanan belgede, 28 Şubat’ta hata yapıldığı şu ifadelerle itiraf ediliyor:

“(…) 17. TSK’yı her eleştirenin hasım olduğu yaklaşımıyla hareket edilmemeli, eleştiriyle düşmanlık birbirinden ayırt edilebilmelidir. Bu suretle, tarafsız kitlelerin karşıt cepheye sürüklenmesi engellenmelidir. (28 Şubat’ta bu hataya düşülmüş, dinci cepheye bir bütün olarak bakılmış, kazanılabilecek veya tarafsızlığı sağlanabilecek kitleler, dinci kitlelerin safına sürülmüştür)”

Söz konusu belgede son kaydeden kullanıcının Fuat Selvi’ye ait olduğu, 61847_0401 isimli kullanıcı kodunun kullanıldığına dikkat çekiliyor.

HABERE YORUM KAT