1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon'da Bundan Sonra Ne Olacak?
Ergenekon'da Bundan Sonra Ne Olacak?

Ergenekon'da Bundan Sonra Ne Olacak?

Ergenekon davasının gerekçeli kararı tamamlandı. Peki gerekçeli karar neden bu kadar gecikti? Bundan sonra ne olacak?

A+A-

Davanın gerekçeli kararının tamamlanması ile Yargıtay, yani temyiz süreci de başlamış oldu. Mahkeme gerekçeli kararını Yargıtay'a gönderecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılacak incelemenin ardından hazırlanacak tebliğname, davaya bakacak Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderilecek.

Daire'de yapılacak incelemenin ardından da duruşma günü verilerek dava görülmeye başlanacak.

Gecikmenin sebebi kapanan mahkemeler

Ergenekon davasına bakan Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ile, sonuçlanan davaların 15 gün için gerekçeli kararının yazılması istendi. Bu süre 21 Mart 2013’te doldu.

Ancak bu davaya bakan hakimler, ÖYM’lerin kapatılması ile başka illere atandı.

Davanın görüldüğü İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese Sakarya Hâkimliği'ne, diğer hâkimler Hüsnü Çalmuk Kocaeli'ye, Sedat Sami Haşıloğlu Trabzon'a gönderildi.

Bu sebeple Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu  (HSYK) şifahen hakimlere ek süre verdi.

Gerekçeli kararın yazılmış olması tutuksuz yargılanan sanıkların durumunda bir değişiklik yaratmayacak. Yani Yargıtay süreci bitene kadar tutuksuz yargılanmaya devam edecekler.

Dava 5 Ağustos 2013’te bitti

Silahlı terör örgütü kurmak ve darbeye teşebbüs etmek suçlaması ile başlatılan Ergenekon davası 5 Ağustos 2013'te sona erdi.

Anayasa Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un başvurusu üzerine gerekçeli kararın yazılmamasını ve bu yüzden sanıkların tutuklu olmasını hak ihlali olarak gördü.

Bu kararla, Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıran ve tutukluluğu 5 yılla sınırlayan yasa çıkınca sanıklar tahliye edildi.

HSYK 3. Dairesi de, bu davaya bakan hakimleri, "Ergenekon davasının gerekçeli kararını hâlâ yazmadıkları" gerekçesiyle oy çokluğuyla inceleme kararı vermiş ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da inceleme kararını onaylamıştı.

( Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT