1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekoncuları Milletvekili Yapma Projesi
Ergenekoncuları Milletvekili Yapma Projesi

Ergenekoncuları Milletvekili Yapma Projesi

Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarını cezaevinden çıkarabilmek için milletvekili yapma projesinde ilk adım atılıyor.

19 Ocak 2011 Çarşamba 09:34A+A-

İddialara göre kendisi de Ergenekon sanığı olan Yalçın Küçük, bu çerçevede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den randevu isteyecek. Kabul edilmesi halinde de cebindeki listeyi sunacak. Küçük'ün listesinde Doğu Perinçek, Mehmet Haberal, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Atilla Uğur, Hasan Iğsız, Engin Alan ve Çetin Doğan'ın isimlerinin yer aldığı ileri sürülüyor.

Söz konusu plana göre Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Çetin Doğan CHP'den, Engin Alan, Mehmet Haberal, Atilla Uğur ve Hasan Iğsız da MHP'den aday gösterilecek. Listelerde seçilebilir sıralara konacak bu isimler, milletvekili olunca da dokunulmazlığa kavuşacak. Böylece, darbe teşebbüsü gerekçesiyle devam eden yargılamaları dondurulmuş olacak. Küçük'ün randevu talebine muhalefet liderlerinin vereceği cevap merak konusu. MHP lideri Bahçeli'nin Küçük'e olumlu karşılık vermesi beklenmiyor.

Kılıçdaroğlu ise Bursa'da bir gazetecinin, "Haberal ve Balbay'ı kontenjan milletvekili yapacak mısınız?" sorusuna "Listeler hazırlandığında göreceksiniz." karşılığını vermişti. "Peki, olumlu diyebilir miyiz?" şeklindeki ısrarlı sorusuna, "Olumsuz olsaydı hemen hayır derdim." diyen Kılıçdaroğlu'nun sözleri CHP'nin Ergenekon sanıklarını kurtarma planı olarak değerlendirilmişti. Balyoz darbe planı çerçevesinde 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan emekli Korg. Engin Alan, kasım ayında görüştüğü Bahçeli'nin siyasete atılma teklifini kabul etmişti.

Ömer Şahin / Zaman

HABERE YORUM KAT