1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ergenekoncu, KCK’cı, Balyozcu Serbest, Ya İslami Davalardan Yatanlar?
Ergenekoncu, KCK’cı, Balyozcu Serbest, Ya İslami Davalardan Yatanlar?

Ergenekoncu, KCK’cı, Balyozcu Serbest, Ya İslami Davalardan Yatanlar?

Farklı siyasi davalardan tutuklu ya da hükümlülere gelince açılan kapılar, bilhassa 28 Şubat hukuksuzluk sürecinin mağdur ettiği mahpuslara gelince duvar oluyor!

A+A-

HAKSÖZ HABER

Anayasa Mahkemesi verdiği kararıyla İlker Başbuğ’dan sonra Balyozcuların da serbest kalmasına yol açtı. Daha önce Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi tarafından mahkum edilmiş ve Yargıtay tarafından da cezaları onanmış olmasına rağmen tüm hükümlüler bu karar uyarınca bugün serbest bırakıldılar. Kısa bir süre önce Hükümetin uzun tutukluluklarla ilgili yaptığı yasal düzenlemeler neticesinde Ergenekon ve KCK davalarından tutuklu bulunanlar da serbest kalmıştı.

Siyasi partilerden medyaya herkes tahliye kararları üzerine sevinç içinde, ortalığa mutluluk gülücükleri saçıyor. Sanki zannedersiniz ki, söz konusu kişilerin mağduriyetleri kesin ve bir biçimde serbest kalmalarıyla vicdanlar rahatlamış!

Peki bu vicdanlar İslami davalardan ötürü yıllardır, on yıllardır zindanlarda tutulan insanlara gelince neden suspus? 28 şubat denilen hukuksuzluk sürecinde, olağanüstü usullerle yargılanan, brifingli yargı marifetiyle cezalandırılan sayısız Müslümanın ve ailelerinin yaşadıkları mağduriyet neden kimsenin umurunda değil? 

Şüphesiz bu olgunun asıl sorumlusu hükümetin omuzlarındadır. Onca düzenlemeye rağmen bir türlü mağduriyetleri kesin bu insanlarla ilgili bir düzenleme yapılmamış olması karşısında bu saatten sonra kimsenin bir mazeretinin kaldığı söylenemez. 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum