1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Sanıkları İçin Vakitleri Vardı
Ergenekon Sanıkları İçin Vakitleri Vardı

Ergenekon Sanıkları İçin Vakitleri Vardı

Yüksek yargı iş yükü olduğu gerekçesiyle davaların zamanında bitirilmediğini savunurken, yüksek yargı üyelerinin mesai saatlerinde görevleri dışında işler yaptığı ortaya çıktı.

08 Ocak 2011 Cumartesi 15:23A+A-

'ZAMANIMIZ YOK' DİYORSUNUZ AMA...

"İşiniz çok, zamanınız yok" ise; hem de mesai saatlerinde Ergenekon duruşmalarında ve çalıştaylarda ne işiniz vardı?

 

Yüksek yargı iş yükü olduğu gerekçesiyle davaların zamanında bitirilmediğini savunurken, yüksek yargı üyelerinin mesai saatlerinde görevleri dışında işler yaptığı ortaya çıktı.

 

EMİNAĞAOĞLU'NUN MESAİSİ ERGENEKON SANIKLARINA

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Eminağaoğlu, mesai saatlerinde Ergenekon sanığı Mustafa Balbay'a destek için Cumhuriyet gazetesini ziyaret ediyor, eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun evi aranırken işini bırakıp Kanadoğlu'nun evine gidiyor. Mesai saatlerinde basın toplantısı düzenleyen Eminağaoğlu, Ergenekon sanıklarının duruşmalarını sürekli takip gidiyor. Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner'e destek olmak için Erzurum'a gidiyor.

 

TARHAN VE KAÇMAZ DA, ERGENEKON DURUŞMALARINI TAKİP EDİYOR

Yargıtay 4. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Emine Ülker Tarhan ve Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz da Ergenekon sanıklarını duruşmalarını takip eden yüksek yargı üyelerinden... Osman Kaçmaz, Erzurum'da süren duruşmayı izledi.

 

PAKSÜT, SİLİVRİ'DE DURUŞMA İZLİYOR, GENELKURMAY'DA GÖRÜŞME YAPIYOR

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt de, mesai saatlerinde Silivri'de süren duruşmaları izliyor, Ergenekon sanığı olan kişilerle öğle saatlerinde yemek yiyor. Paksüt, yine mesai saatlerinde Genelkurmay Karargahı'nda gizli görüşmeler yapıyor.

 

İşte o örnekler:

 

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANVEKİLİ OSMAN PAKSÜT:

4 MART 2008- Osman Paksüt, eğitim özgürlüğüyle ilgili düzenleme ve kapatma davası sürecinde Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'la Genelkurmay Başkanlığı karargahında gizli bir görüşme yaptı.

 

13 MAYIS 2008- Osman Paksüt, eşi Ferda Paksüt'le birlikte makam aracıyla Ankara Kavaklıdere Tenis Kulübü'nde yemeğe gitti. Yemekte; Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez de bulundu.

 

20 TEMMUZ 2009- Osman Paksüt, görev yaptığı Anayasa Mahkemesi yerine, Silivri'deki Ergenekon davası duruşmasına geldi. Ergenekon sanığı eşi Ferda Paksüt'ün yargılandığı Silivri'deki duruşmaya gelen Osman Paksüt, "Anayasa Mahkemesi'nde birçok dava sürüyor, mesai saatinizde duruşmayı takip ettiniz, bu konuda herhangi bir idari izin aldınız mı?" şeklindeki sorumuza; "Size cevap vermiyorum" demişti.

 

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCI VEKİLİ ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU:

 

6 MART 2008- Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın, tutuklanmasının ardından gazetenin Ankara Bürosu'nu ziyaret etti. Eminağaoğlu, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ile Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Bürosu'na gelerek Cumhuriyet yazarı Cüneyt Arcayürek'le görüştü, 'Geçmiş olsun' dileklerinde bulundu ve Mustafa Balbay'ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

 

7 OCAK 2009- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla yürütülen geniş kapsamlı Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasında, eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun oturduğu Ankara'daki evi arandı. Eminağaoğlu, Kanadoğlu'nun evine geldi ve mahkeme kararıyla yapılan operasyona tepki gösterdi.

 

12 OCAK 2009- Eminağaoğlu, Yargıtay ek binasında düzenlediği basın toplantısında Ergenekon soruşturmasını sert biçimde eleştirdi.

 

2 NİSAN 2010- Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında, 'görevi kötüye kullanma' ve 'evrakta sahtecilik' suçlamasıyla, 26 yıla kadar hapis talebiyle açılan davanın ilk duruşması, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yapıldı. Eminağaoğlu, Yargıtay 4. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi ve YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ile bazı hakim ve savcılar da izledi.

 

15 NİSAN 2010- Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın "görevi kötüye kullanma" ve "hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal" suçlarından yargılanmasına Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde devam edildi. Duruşmayı, Ömer Faruk Eminağaoğlu izledi.

 

4 MAYIS 2010- Eminağaoğlu, mesai saatlerinde Erzurum'a gitti ve Ergenekon yapılanmasının Erzincan ayağı olarak kabul edilen ve aralarında Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in yargılandığı davayı izledi. Eminağaoğlu, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'la birlikte izledi.

 

28 MAYIS 2010- Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner'in "görevi kötüye kullanma", "evrakta sahtecilik" ve "imar kirliliğine neden olmak" suçlamasıyla yargılandığı dava, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde görüldü. Eminağaoğlu, duruşmayı izledi.

 

22 EKİM 2010- Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 10 kişinin Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ndeki yargılamasına devam edildi. Yargıtay 4. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Emine Ülker Tarhan ve Ömer Faruk Eminağaoğlu da katıldı.

 

24 ARALIK 2010- Eminağaoğlu, evrakta sahtecilik yaptığı iddiasıyla yargılanan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ndeki duruşmasını izledi. Duruşmaya, Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay 4. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Emine Ülker Tarhan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'la katıldı

 

SEDAT BAKICI VE HAMDİ YAVER AKTAN

6 NİSAN 2010- Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin Başkanvekili ve üyesi Sedat Bakıcı, Ergenekon sanıklarına destek veren İstanbul Barosu'nun toplantısına katıldı.

 

7 NİSAN 2010: Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan, İstanbul Barosu'nun 132. kuruluş yıldönümü ve Avukatlar Günü dolayısıyla Orhan Adil Apaydın Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Çalıştay"da konuştu.

 

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT