1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Sanık Dosyası ‘3 Aydır Bekliyor’
Ergenekon Sanık Dosyası ‘3 Aydır Bekliyor’

Ergenekon Sanık Dosyası ‘3 Aydır Bekliyor’

Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner’in Ergenekon dosyasını, evrakta sahtecilik dosyasıyla Yargıtay’da birleştiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 3 aydır dosyayı yargılamayı yapacak iki kat aşağısında bulunan Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne göndermedi.

09 Ocak 2011 Pazar 00:09A+A-

Geçen duruşmayı dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'ndan gelmediği için erteleyen Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 24 Aralık 2010 tarihinde gerçekleşen duruşmayı da dosya halen gelmediği için 25 Şubat 2011 tarihine erteledi. 28 Eylül 2010 günü Cihaner'in Erzincan Ergenekon davasını Yargıtay'daki evrakta sahtecilik davasıyla birleştiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 3 aydır dosyayı yargılamayı yapacak Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne göndermemesine İlhan Cihaner ve diğer sanıkların itiraz etmemesi dikkat çekti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asım Korkut'un dosyasını da 'eksik evrak' gerekçesi ile iade etmiş, dosyanın Yargıtay binası içinde bulunan Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne ancak 3 ay sonra geri gönderilmişti. İzmir'de, Yengeç adlı operasyonla tutuklanan eski İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asım Korkut'un dosyası 5 Haziran 2009 tarihinde önce Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne ardından Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gitti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu dosyayı 2 Şubat 2010 tarihinde 'eksik evrak' gerekçesi ile aynı binada bulunan Yargıtay 5. Ceza Dairesi'e geri gönderdi. Yalnızca birkaç duvarla birbirinden ayrılan iki mahkemenin dosya içindeki eksikliği gidermesi ve davayı tekrar görüşmesi ise 3 ayı buldu!

Yüksek hakim ve savcılar görev suçu işleyen mensuplarını koruyor ve kolluyor. 133 yıllık Yüce Divan uygulamasında yüksek mahkeme hakim ve savcılarından hiçbiri, Yüce Divan'da yargılanmamış! İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yanık, yüksek hakim ve savcıların görev suçu işleyen mensuplarını koruduğu ve kolladığını örneklerle açıkladı. Doç. Dr. Murat Yanık, "Anayasa Mahkemesi, Sayıştay ve Yargıtay'da görev suçu nedeniyle açılmış bir soruşturma yok... 133 yıllık Yüce Divan uygulamasında yüksek mahkeme hakim ve savcılarından hiçbiri, Yüce Divan'da yargılanmamıştır" dedi.

Hukukçular Derneği'nin yayın organı "İdeal Hukuk" dergisinde, Doç. Dr. Murat Yanık'ın, "Yüksek Hakim ve Savcıların "Görev Suçları" Nedeniyle Soruşturulması ve Yargılanması" konulu makalesi yayınlandı. Doç. Dr. Murat Yanık, Yargıtay Birinci Başkanlar Kurulu'nun, 'Neşter-1' ve 'Neşter-2' operasyonlarında adı geçen HSYK eski Başkanvekili Ergün Güryel'in yargılanmasına izin vermediğini, Ergül Güryel'in oğlu Cenk Güryel, babasıyla beraber işlediği iddia edilen dört ayrı suçtan mahkûm olduğunu hatırlatarak, "Yargıtay üyesi ile ilgili yaşanan soruşturma süreci, Yargıtay'ın meslek taassubuyla hareket ettiğini gösteren, çok çarpıcı bir örnektir" diye konuştu.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT