1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Operasyonlarında Yeni Gözaltı Dalgası
Ergenekon Operasyonlarında Yeni Gözaltı Dalgası

Ergenekon Operasyonlarında Yeni Gözaltı Dalgası

Oda TV'de ele geçirilen belgeler doğrultusunda başlatılan operasyonda Nedim Şener ve Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

03 Mart 2011 Perşembe 14:55A+A-

Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara ve İstanbul'da bazı ev ve işyerlerine düzenlenen operasyonlar güne damgasını vurdu.

İkinci Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Prof. Dr. Yalçın Küçük, Gazeteci Nedim Şener, Gazeteci Ahmet Şık, eski MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu, Oda Tv Ankara Temsilcisi Mümtaz İdil, Oda Tv koordinatörü Doğan Yurdakul, Oda Tv yazarı Müesser Yıldız, Aydın Bıyıklı, Coşkun Musluk, Gazeteci Sait Çakır, Oda Tv muhabiri İklim Ayfer Kaleli'nin evinde ve işyerlerinde gün boyunca arama yapıldı.

Soruşturma kapsamında ev ve işyerlerinde arama yapılanlardan Kaşif Kozinoğlu dışındaki 10 kişi, Ankara ve İstanbul Emniyeti'nde gözaltında bulunuyor.

Operasyona Oda TV Araması Kapı Açtı

Aramalar 14 Şubat'ta Oda TV'ye yapılan operasyonların devamı niteliğindeydi. Oda TV yöneticilerinin bilgisayarlarında ele geçirildiği iddia edilen bazı belgeler yeni operasyonları beraberinde getirdi.

Özel yetkili savcı Zekeriye Öz'ün isteğiyle İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı sonucu polis düğmeye bastı.

Operasyonun İstanbul Ayağı

İstanbul'daki aramalarda Gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener, Eren Sait Çakır ve yazar Yalçın Küçük isimleri dikkat çekti.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında Profesör Yalçın Küçük, gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı da öğrenildi.

Bu arada, Ahmet Şık'ın evindeki arama avukatlarının da katılımıyla sürdü. Şık'ın çalıştığı üniversitedeki bürosunda da arama yapıldığı bildirildi. Ahmet Şık evinde yapılan 7 saatlik aramanın ardından gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Şık, polis nezaretinde evinden çıkarıldığı sırada, "Dokunan yanar" diye bağırdı.

Ahmet Şık Hakkındaki İddialar

Ergenekon soruşturması kapsamında aranan Oda TV isimli internet sitesinde Ahmet Şık'ın bir kitabının henüz basılmamış hali bulunmuştu.

Oda TV bilgisayarlarından çıktığı iddia edilen bir nota göre de Ahmet Şık, gazeteci Nedim Şener tarafından yönlendiriliyor ve emniyet müdürleri Hanefi Avcı, Emin Aslan ve Sabri Uzun'la birlikte hareket ediyordu.

Nedim, Küçük ve Çakır da Gözaltında

Arama yapılan bir başka adres ise Nedim Şener'in Bakırköy'deki evi oldu. Nedim Şener'in evinde arama yapılmaya başlamasının ardından bazı komşuları pencerelerine ve balkonlarına Türk bayrağı astı.

Gazeteci Nedim Şener'in aracında da arama yapıldı. Polis, bagajından koltuk altına kadar aracın her yerini didik didik aradı. Nedim Şener daha sonra gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Ergenekon sanığı Profesör Yalçın Küçük'ün evinde de aramalar yapıldı. Küçük daha sonra gözaltına alındı.

Üsküdar'daki evinde yapılan aramalar tamamlanan Eren Sait Çakır da gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ankara'da İki Gözaltı

Operasyon kapsamında Ankara'da da 11 ayrı noktada arama yapıldı.

Sabah saatlerinde başlayan operasyonda polisler ilk olarak, ikinci Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Prof.Dr. Yalçın Küçük'ün Ankara'daki evi ile eski eşi Temren Küçük'ün çalışma ofisine gitti. Yalçın Küçük arama sırasında İstanbul'daydı.

Bir süre sonra Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Temren Küçük'ün ofisine geldi. Feyzioğlu, "Biz şu an aramanın başında olan Emniyet amirine buranın bir avukat yazıhanesi ve aynı zamanda da meskeni olduğunu bildirdik" dedi.

Öte yandan aramalara nezaret eden Savcı Mustafa Bilgili akşam saatlerinde Küçük'ün ofisinden ayrıldı.

Evi aranan bir başka isim ise Oda TV Ankara Temsilcisi Mümtaz İdil oldu. İdil arama boyunca polislere eşlik etti. Yaklaşık 7 saat süren aramalar sonrasında İdil gözaltına alındı. Polis İdil'in biligisayarının hardiskini kopyaladı.

Oda TV Koordinatörü Doğan Yurdakul da Ankara'da evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

Coşkun Musluk, Oda TV yazarı Müesser Uğur, Aydın Bıyıklı, Oda TV Muhabiri İklim Ayfer Kaleli'nin de ev ve işyerlerinde gün boyunca arama yapıldı. Oda Tv yazarı Müesser Uğur aramanın ardından gözaltına alındı. Böylece gün boyunca Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirilen aramalarda gözaltına alınanların sayısı 10'u buldu.

Eski MİT Mensubunun Evinde de Arama

Ankara'da baskın yapılan adreslerden biri de eski MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nun Çayyolu'ndaki eviydi. Kozunoğlu evde yoktu, sabah saatlerinde eve gelen polislere kapıyı oğlu ve eşi açtı.

Kaşif Kozinoğlu için de gözaltı kararı alındığı ancak kendisinin yurtdışında olması nedeniyle uygulanamadığı belirtildi.

Ankara'da gözaltına alınanların gece saatlerinde İstanbul'a gönderilecekleri öğrenildi.

Gözaltına alınan isimlere "Ergenekon terör örgütüne üye olmak, örgüte yardım etmek" suçlaması yöneltiliyor.

Bu kişilerin Ergenekon Davası'nı sulandırma ve kamuoyu nezdindeki itibarını zedeleme faaliyetini yürüttükleri de iddia ediliyor.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum