1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Davası Yarına Ertelendi
Ergenekon Davası Yarına Ertelendi

Ergenekon Davası Yarına Ertelendi

Ergenekon davasında gün boyu mütalaa sunması beklenen savcı, mütalaa sunmadı.

A+A-

Savcının mütalaasını sunmasın beklendiği Ergenekon Davası'nın son duruşması gergin geçti. 4 kez ara verilen duruşma sonunda savcı mütalaasını sunmadı, dava kapsamında bir takım taleplerde bulundu.

Dosyadaki bir takım eksiklikler konusunda talepte bulunacağını belirten Pekgüzel, ' TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun raporunun istenilmesini' talep etti.

PEKGÜZEL, EK DOSYA İSTEDİ

Ergenekon davası verilen 4. aranın ardından saat 16. 15'te başladı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese dosyaya gelen evrakları okudu. Bunun ardından başkan Özese, savcıdan görüşünü sordu. Esas hakkında mütalaaya ilişkin herhangi bir beyanda bulunmayan savcı Mehmet Ali Pekgüzel, dava kapsamında bir takım taleplerde bulundu.

Dosyadaki bir takım eksiklikler konusunda talepte bulunacağını belirten Pekgüzel, 'TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun raporunun istenilmesini' talep etti. Dava ile Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında "Silahlı terör örgütüne silah temin etmek" suçundan açılan davanın birleştirildiğini hatırlatan savcı Pekgüzel, sanıklara ve avukatlarına savunma için süre verilmesini talep etti.

"PEKER'İN YENİ İDDİANAMESİ BİRLEŞTİRİLMESİN"

Savcı, Sedat Peker'in aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında "gizli tanık Poyraz'ı tehdit ettiği" gerekçesiyle açılan davanın, Ergenekon davası ile birleştirilmemesi yönünde görüş bildirdi. Dosyanın kapsamlı olduğunu belirten Pekgüzel, yargılamanın makul sürede bitirilmesi ve dosyanın geldiği aşama göz önünde bulundurularak birleştirmenin reddini talep etti.

PAŞALARIN DARBE GÜNLÜKLERİ İFADESİNİ İSTEDİ

Savcı Pekgüzel ayrıca 2009 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'Darbe günlükleri' soruşturması kapsamında ifade veren emekli Orgeneraller İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Aytaç Yalman'ın verdiği ifadelerin bir örneğinin dosyaya eklenilmesini istedi.

"YENİ TANIK DİNLENİLMESİN"

Bugüne kadar dosya kapsamında 150 açık ve gizli tanığın dinlenildiğini belirten savcı Pekgüzel, "Savunmanın talep ettiği tanıkların dinlenilmesinin dosyaya bir katkı sağlamayacağından reddi talep olunur" dedi.

YAKALAMA KARARLARININ AKİBETİNİ SORDU

Davanın müştekilerine gönderilen tebligatın beklenilmesini isteyen savcı, firari sanıklar Yeditepe Üniversitesi Mütevelli heyeti başkanı Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, eski milletvekili Turhan Çömez ve Saipir Debzledvize hakkında yakalama kararının akibetinin sorulmasını istedi. Savcı Pekgüzel, çeşitli kurumlara yazılan müzekkerrelerin akibetinin sorulmasını istedi.

Ergenekon davasının 270. duruşması sona erdi. Duruşma yarın 09.30'a ertelendi.

 

HABERE YORUM KAT