1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Davası İçin Emsal Karar
Ergenekon Davası İçin Emsal Karar

Ergenekon Davası İçin Emsal Karar

Ergenekon savcısı; Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararını örnek göstererek iddianame hazırladı!

A+A-

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

Yargıtay Ceza Genel Kurulu; Ergenekon sanıkları ve avukatlarını üzecek bir karar aldı. Kurul; silah temininden yargılanan sanıkların terör suçundan da yargılanması gerektiğine karar verdi.

Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasına bakan ve TMK’nın 10. maddesi ile görevli Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş; Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararını örnek alarak, Danıştay saldırısında kullanılan ve kamuoyunda hayalet silah olarak bilinen Glock marka silahı Alparslan Arslan’a temin eden 4 tutuklu sanık hakkında ek iddianame hazırladı. İddianamede; sanıkların silahlı terör örgütlerine silah sağlama suçunu işledikleri bildirildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de, söz konusu iddianameyi Ergenekon davasıyla birleştirdi.

YARGITAY; MAHKEME KARARLARINI BOZDU

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun yanı sıra Yargıtay 9. Ceza Dairesi ve Yargıtay 8. Ceza Dairesi de; Danıştay saldırısın arkasındaki gücün ortaya çıkması için kararlar almıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Danıştay’a saldırı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılmasında yönelik açılan davayı hukukî ve fiilî irtibat bulunduğu gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasıyla birleştirilmesi gerektiğine karar verdi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi de, Danıştay saldırısında kullanılan silah ile ilgili Üsküdar 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı bozarak dava dosyasının Ergenekon davası ile birleştirilmesi gerektiğine karar verdi.

SİLAH NASIL TEMİN EDİLMİŞ

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın hazırladığı iddianamede; tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Kenan Özay, Selçuk Özkan ve Erkan Ayyıldız şüpheli olarak gösterildi. İddianamede; Danıştay saldırısında kullanılan Glock marka silahın nasıl temin edildiği şöyle anlatıldı: “Sanıkların soruşturma ve kovuşturma süreçlerindeki beyanları bir bütün halinde incelendiğinde; sanık Alparslan Arslan’ın Danıştay saldırısı öncesinde bu saldırıda kullanacağı silahları temin etmek üzere sanık Aykut Metin Şükre’ye başvurduğu, sanık Aykut Metin Şükre’nin silahları temin etmesini sanık Selçuk Özkan’dan istediği, sanık Selçuk Özkan’ın arkadaşı sanık Kenan Özay’dan silah temin etmesini talep ettiği, sanık Kenan Özay’ın da silahları Beyazıt’ta işyeri bulunan Mahmut Güzel’den temin ederek Selçuk Özkan’a getirdiği ve neticede silahların Selçuk Özkan’dan Aykut Metin Şükre’ye, ondan da aynı gün içerisinde sanık Alparslan Arslan’a ulaştığı tespit edilmiştir.”

“SİLAH TEMİNİ HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA TERS”

İddianamede; “Sanıkların hayatın olağan akışına ters bir şekilde herhangi bir menfaat temin etmeksizin Alparslan Arslan’a silah temin etmek için çaba gösterdikleri, bu konuda vakit ayırdıkları, Mahmut Güzel’e ulaşarak silah temin etmek suretiyle örgüte yardım ettikleri, bunu yaparken de herhangi bir gelir elde etmedikleri tespit edilmiştir” denildi.

TERÖR SUÇU TANIMI

İddianamede; sanıkların Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üyesi olmadıkları, TCK’nın 220/6. maddesi kapsamında terör örgütüne yardım ettikleri görüldüğü belirtilerek, “Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 24 Şubat 2009 tarih ve 2008/78-2009/39 sayılı kararında, silahlı terör örgütlerine TCK’nın 220/6-7. maddesi kapsamında yardım ederek, silah temin eden sanıkların TCK’nın 315. maddesinde belirtilen suçu işledikleri belirtildiği, bu nedenle sanıkların Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’nün Danıştay saldırısında kullanılmak üzere 2 adet Glock marka silah temin edilmesine yardımcı oldukları, bunun ise 6136 sayılı yasanın 12/1. maddesine ek olarak, TCK’nın 315, 3713 sayılı yasanın 5. maddesi kapsamında kalan terör suçu olduğu kanaatine varılmıştır” denildi. 

HABERE YORUM KAT