1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Davası Dünyada Manşet
Ergenekon Davası Dünyada Manşet

Ergenekon Davası Dünyada Manşet

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a verilen müebbet hapis cezası dünya medyasında başlığa çıkarıldı.

A+A-

Haberlerin hepsinde eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a verilen müebbet hapis cezası başlığa çıkarıldı. İşte yorumlar:

-BBC Bu dava, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın laik kanattaki ve ordudaki muhalifleriyle hesaplaşması açısından kilit önemde bir sınav olarak görülüyordu. 

- CNN Ergenekon davası, Türkiye’de muhalefetteki laikler ve orduyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İslamcı eğilimli hükümeti arasındaki bölünmeyi belirginleştiriyor.

- THE INDEPENDENT Türkiye son 50 yılda üç askeri darbeye sahne oldu. Erdoğan hükümetinin kısmen sakin bir dönem sağlaması ve sivil yönetimi sürdürebilmiş olması, çoğunlukla Ergenekon üyelerine dava açma yönündeki çabalara dayandırılıyor. Ergenekon son derece laik, Erdoğan hükümetinin İslami eğilimlerine karşı savaşan bir grup. Duruşma sırasında, yüzlerce göstericinin Silivri’ye yürümesi engellendi. Bununla birlikte, ülkede birçokları kararları, tehlikeli ve güçlü bir grubun karanlık ve gizli işlerini ifşa etmek açısından memnuniyet verici bir fırsat olarak görüyor.

- ALJEZEERA Ergenekon davasını eleştirenler, soruşturmanın sadece AK Parti hükümetinin muhaliflerine odaklandığını iddia ediyordu. Bunu reddeden hükümetse, ‘derin devlet’in ortadan kaldırılmasının amaçlandığında ısrarcı.

- REUTERS Erdoğan ve laik yerleşik düzen arasındaki mücadele açısından tarihi bir dava sonuçlandı. 

- THE WALL STREET JOURNAL Altı yıldır devam eden Ergenekon davası bir zaman geniş bir destek bulmuş olsa da, son yıllarda Türkiye’yi böldü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarını son 10 yılda dayandırdığı muhafazakâr koalisyon içinde derin ayrılıklar yaratmasına sebep oldu.

- New York Times (NYT) Gazetesi haberi, 'Mahkeme darbe girişimi ile ilgili kararları verdi' şeklinde duyurdu. Haberde aralarında eski genel kurmay başkanı olan 275 sanığın en az onunun müebbet hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

- Foxnews Televizyonu ise haberi internet sitesinden, 'Darbe suçlamasından eski genelkurmay başkanına ömür boyu hapis' başlığıyla duyurdu.

HABERE YORUM KAT