Ergenekon Davası 27 Aralık’a Ertelendi

18.12.2012 00:52
Ergenekon Davası 27 Aralık’a Ertelendi
Ergenekon davasında avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunma kararı alındı.

''Ergenekon'' davasına bakan mahkeme heyeti, 13 Aralık Perşembe günü yapılan duruşmada usulü işlemlerin yerine getirilmesi aşamasında, usulsüz olarak söz almak isteyen sanık avukatlarının yargılamayı belirli süre engellediklerini belirterek, avukatlar hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Mahkeme, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve 66 sanığın tutukluluk halinin de devamını kararlaştırdı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada aranın ardından mahkeme heyeti, taleplere ilişkin kararını açıkladı.

Buna göre mahkeme, 13 Aralık Perşembe günü oturuma başlandığı sırada mahkeme usulü işlemleri yerine getirirken avukatların usulsüz olarak söz istediklerini, daha sonra kendilerine söz verileceğinin belirtilmesine karşın 4 kez duruşmaya ara verilmesine neden olarak yargılamayı engellediklerini kaydetti.

Mahkeme heyeti, avukatların, elleriyle masalara, ayaklarıyla yere vurarak tempo tuttuklarını, ek iddianamenin okunması gibi usulü işlemlerin yapılmasını ve üye hakimlerin konuşmasını engellediklerine dikkati çekti.

Mahkeme, esas hakkındaki savunmaya kadar duruşmalardan men cezası olmasına karşın yeni yasal düzenlemelere dayanarak duruşmaya giren avukat Vural Ergül'ün, o günkü oturumda mahkemeyi hedef alacak şekilde ayağa kalkarak 3-4 kez slogan attığını ifade ederek, mahkemenin dışarı çıkarılması yönündeki kararını uygulamak isteyen kolluk güçlerinin, Ergül'ün çevresini saran sanık avukatlarınca engellendiğini vurguladı.

Oturumun başlamasının bu şekilde 1,5 saat süreyle engellendiğini dile getiren mahkeme heyeti, ancak takviye güçlerle Ergül'ün salondan dışarı çıkarılabildiği anlattı.

Mahkeme, bu şekilde yargılamanın belirli bir süre engellenmesine neden olanlar (avukatlar) hakkında gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar verdi.

Tutuklu sanıkların tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 27 Aralık 2012'ye erteledi. (AA) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim