1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. "Erdoğan’ın Mesajı Okunurken Ortaya Çıkan Manzara..."
"Erdoğan’ın Mesajı Okunurken Ortaya Çıkan Manzara..."

"Erdoğan’ın Mesajı Okunurken Ortaya Çıkan Manzara..."

Selahaddin E. Çakıgil, AK Parti Kongresi'nde Erdoğan'ın mesajı okunurken bütün salonun ayağa kalkmasını eleştiriyor, "Bu, saygı ve sevgi göstergesi olarak izah edilemeyecek bir durum olup, bir geleneğe dönüşmesi tehlikesi daima vardır." diyor.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil, AK Parti Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajını bütün salonun ayakta dinlemesi hakkında değerlendirmelerde bulunuyor:

Tayyîb Erdoğan’ın çok güçlü karizmatik bir şahsiyet olduğu, içerde ve dışarda seveni-sevmeyeni, dostu-düşmanı olan hemen herkesçe kabul edilir.

İki ay kadar önce, CHP’li bir milletvekili (M. Tanal), Meclis’te, AK Parti sıralarındaki muhaliflerine hitap ederken, ‘Siz kendinizi milletvekili mi sanıyorsunuz. Millet, Tayyîb Erdoğan’a oy veriyor, siz milletvekili oluyorsunuz.’ deyivermişti.

Erdoğan’ın karizması, onun en muhalifi olanlarından birisinin ağzından ancak bu kadar çarpıcı bir şekilde anlatılabilirdi.

20 seneyi aşkın bir süredir, bir siyasetçinin, girdiği her seçimde, rakiplerini geride bırakarak ipi en önde göğüslemesinin bir sırrı da buradadır.

Onun verdiği çetin siyasî mücadeleler boyunca içerde ve dış dünyada sergilediği vakûr, dik duruşlu tavır, milletin hasret kaldığı bir ‘devlet adamı’ profilini oluşturdu.

***

Seçim zaferleri karşısında, en başta, üstlendiği ağır sorumluluğu hatırlaması; 2007 yılında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ve bazı darbeci generallerin düzenlettikleri dev mitingler ve hele 27 Nisan 2007 Muhtırası sırasında takındığı tavır; ve kendisini Cumhurbaşkanı seçtirmesinin önünde hiçbir engel yokken, ‘Abdullah Gül’ ü aday göstermesi; ondan hiç hoşlanmayan ve nefret duyanları bile şaşırtmıştı.

(...)

Yazının devamı için tıklayın >>>