1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Erdoğan’ın Kudüs Açıklaması İşgalci İsrail’i Rahatsız Etti!
Erdoğan’ın Kudüs Açıklaması İşgalci İsrail’i Rahatsız Etti!

Erdoğan’ın Kudüs Açıklaması İşgalci İsrail’i Rahatsız Etti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğu yönündeki açıklamaları işgalci İsrail yönetimini rahatsız etti.

05 Aralık 2017 Salı 15:55A+A-

Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğu yönünde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a işgalci İsrail yönetiminden tepki geldi.

AA’da yer alan habere göre, İsrail Dışişleri Bakanı Emanuel Nahson, paylaştığı yazılı açıklamada, “Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail’in de 70 yıllık başkentidir.” dedi.

İsrail Milli Eğitim Bakanı Naftali Benett de, “Maalesef Erdoğan son yıllarda İsrail’e saldırmak için hiçbir fırsatı kaçırmadı. İsrail, Kudüs’ün İsrail devletinin başkenti olarak tanınması da dahil tüm amaçlarına devam etmeli. Her zaman eleştirecek birileri olur ama neticede birleşik bir Kudüs’e sahip olmak Erdoğan’ın sevgisine sahip olmaktan daha iyi.” dedi.

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz ise, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’ndan emir almayız. İsrail egemen bir ülkedir ve Kudüs onun başkentidir.” ifadelerini kullandı.

“Kudüs, Müslümanların Kırmızı Çizgisidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin, Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı iddiası ile ilgili bugün yaptığı açıklamada, şunları söylemişti:

“Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı almaya hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili üzüntülerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kudüs, Sayın Trump, Müslümanların kırmızı çizgisidir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken her gün hak ihlalleri, zulümler, baskılar sürerken İsrail’e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbedir. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Sadece bununla da kalmayacağız.

Bu Liderler Zirvesi’yle de çok daha önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını o zirvede hareketlendireceğiz. Zira sıradan bir olay değil, bu olay. Amerika bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? DEAŞ ile de işi bitir, bu mu kaldı? Netanyahu, İsrail de kendi içinde iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Biz kesinlikle son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika’yı, bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz: Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız. Zira artık dünya bir bütündür. Bu bütünün içerisinde ‘Ben istediğim gibi hareket ederim.’ noktasında hareket ettiğiniz takdirde bu bölgede meydana gelecek sıkıntıları göz ardı edemezsiniz.”

HABERE YORUM KAT

5 Yorum