1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan'ın Kongre Konuşmasının Tam Metni
Erdoğanın Kongre Konuşmasının Tam Metni

Erdoğan'ın Kongre Konuşmasının Tam Metni

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 4. Olağan Büyük Kongresi'ndeki konuşmasına Sezai Karakoç'un '' Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' adlı şiirini okuyarak başladı.

A+A-

"Suriye’nin Tüm Kahramanlarını Selamlıyorum"

Bugün buradan Suriye'nin tüm kahramanlarını saygıyla selamlıyorum. Buradan insanlığa bir abide gibi yükselen Kudüs'ü hasretle selamlıyorum. Mekke'yi Medine'yi hürmetle selamlıyorum. Dünyanın bütün başkentlerine kardeşlik selamlarımı iletiyorum.

"Kadın kollarımızı hassaten selamlıyorum"

Bu teşkilat tüm övgüleri hak ediyor. 14 Ağustos 2001'den beri çalışan tüm gönüldaşlarımı selamlıyorum. Kardeşlerim elbette ki kadın kollarımızı bugün hassaten selamlıyorum. Anadolu'yu Trakya'yı adeta bir oya bir nakış gibi işleyen kadın kollarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Onlar yeri geldi kapı kapı dolaşarak fakiri buldular, gurebayı buldular yardım eli uzattılar.

Size buradan bir kez daha söz veriyorum. Şehitlerimizin hatıralarını asla yere düşürmeyeceğiz. Şehitlerimiz karşısında asla mahcup olmayacağız. Şehitlerimizin suyu yüzü hürmetine vatan için millet için çalışmaya devam edeceğiz.

"O Günleri Biz Görmeyeceğiz Ama.."

Bizim yolumuz Sultan Alparslan'ın, Gazi Mustafa Kemal'in yoludur, merhum Adnan Menderes'in, Turgut Özal'ın, Necmettin Erbakan'ın yoludur. Yani bizim yolumuz sevginin, kardeşliğin, birleştirmenin, kucaklamanın yoludur. Buradan bir şey daha hatırlatmak istiyorum o günleri bizler göremeyeceğiz. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı dışında başka bir hedefimiz daha var. O da bu kuruluşun 1000. yılı. Hedef 2071'dir. Rabbim izin verirse gençler, biz 2023'ü sizler 2071'i inşaa edeceksiniz. Allah'tan başka zafer sahibi yoktur.

'Türk'ün Kürd'ün Herkesin Partisiyiz'

Biz gönülleri fethetmek için yola çıktı. Elde edilen büyük başarılar sadece AK Parti'nin değil tüm milletin zaferidir. Biz kendisine oy veren ve onların teveccühüyle yetinen bir parti değiliz. Biz herkesin partisiyiz. Biz Türkiye partisiyiz.

"Kimsenin Hayat Tarzına Karışmadık"

10 yıl boyunca hiç kimsenin hayat tarzına karışmadık. 10 yıl boyunca hiçbir dayatmanın, hiçbir baskının arkasında, yanında, tarafında olmadık. Tam tersine herkesin hayat tarzına saygı duyduk. Herkesin hayat tarzını her zaman garanti altına aldık. Her türlü ayrımcılığı reddeden, 75 milyonu kucaklayan bir anlayışla yola çıktı.

Anadolu’da ayağında çarığı olmayan çocukların gözler ışığı gördük.

AK Parti, kuruluş ruhuna tamamen aykırı şekilde otoriterleşen, militarist, vesayetçi rejimi demokrasi ile buluşturan, demokrasi ile kucaklaştıran bir partidir.

'CHP Bütün Darbelerin İçinde Oldu'

Bu Ana Muhalefet Partisi var ya, bütün darbelerin ya fiilen içindedir ya fikren içindedir. İçinde olmadığı hiçbir darbe yoktur, hepsinin içindedir.

Kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Çoğunluğun azınlığa hükmetmesine karşı çıktık. Azınlığın da çoğunluğa hükmetmesine karşıyız.

'Bu Yola Kefenimizi Giyerek Çıktık'

Milletin kutsallarına karşı aleni bir savaş yürütüldü. Bu ülkede camilerin kapılarına kilit vuruldu. Şu andaki CHP ‘Siz de akıbetimizin Adnan Menderes gibi olmasını mı istiyorsunuz?’ dedi. Biz Menderes’le başlayan değerlerle siyaset yapıyoruz.

Biz Menderes ile başlayan, milleti, milletin değerlerini esas alan bu anlayışla siyaset yapıyoruz. Bunun için kendimize 'muhafazakar demokrat' dedik. Kendimizi böyle tanımladık

Biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Turgut Özal’ın dediği gibi ‘Allah’ın verdiği canı sadece Allah alır’ diyerek yola çıktık. Çetelerden korkmadık, tehditlerden korkmadık.

‘Kimse Artık İşkence Yapamaz’

Bu ülkede artık hiçkimse sırtını devlete dayayıp işkence yapamaz. Faili meçhullerin üzerini örtemez. Hakkı, hukuku çiğneyemez. Kur’an öğrenmenin yolunu tekrar açtık. Başörtülü kızlarımızın özgürce eğitim görmesinin önünü açtık.

‘Asalaklarla Mücadele Ediyoruz’

Devletin hücrelerine kadar sirayet etmiş çetelerle mücadele ettik, mücadele ediyoruz. Bütün tehditlere, bütün engellemelere, bütün karanlık senaryolara rağmen bu ülkenin, bu milletin enerjisini tüketen asalaklarla kıyasıya mücadele verdik, bu mücadelemizi sürdürüyoruz.

Gençler siz de bizim gibi demokrasi dışı müdahalelere izin vermeyeceksiniz. Milli iradeyi canınız pahasına koruyacaksınız. Bu ülkelere darbeler dönemi geri gelmeyecektir. Demokrasiye müdahale eden herkes er geç milletin mahkemesine çıkıp hesap verecektir.

Aşık Veysel Sürprizi

(Erdoğan, Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünün sözlerini okudu. Salonda Aşık Veysel’in sesinden bu türkü çalındı)

"Terörün Piyasası Olmuş"

10 yıl süresinde teröre karşı verdiğimiz mücadelede hep yalnız bırakıldık. Biz bu meseleyi çözeceğiz dedi. Engellemelere karşı yolumuza devam ettik. Bu ülkede terörün siyaset alınıp siyaset satılan bir piyasası oluşmuştur. Terörün üzerinden Hükümeti yıpratmak gibi insanlık dışı yollara tevessül ettiler. Bu ülkenin anamuhalefet partisi terörün diliyle siyaset yapıyor.

"Evet Diyorsanız Oturup Konuşalım"

Ben buradan Anamuhalefete sesleniyorum. Biz hazırız, hazırsanız ben arkadaşlarıma görevi verdim. Terör konusunda 'evet' diyorsanız oturup konuşalım. Çünkü milleti aldatmaya hakkınız yok, hakkımız yok. Yapılacak bir şey de varsa biz bunu yapmıyorsak hesabını da veririz. Çünkü biz gözü yaşı anne ve babalar görmek istemiyoruz. Ve bunu buradan hatırlatıyorum tüm milletim buna şahit olsun diyorum. Sadece güvenlik güçleriyle terörle mücadele olmayacağını bilen bir iktidarız. Muhalefet tarafından yalnız bırakılmamıza rağmen bu mücadele devam edecek. Örgütün karşısındaki tek güç AK Parti'dir.

"Kürt Kardeşlerim Bir Adım Atsın İstiyoruz"

Kürt kardeşim vicdanıyla düşünsün. Hangi hükümet bu kadar cesur adımlar atmıştır? Faili meçhul cinayetlerin arkasına AK Parti düşmüştür. AK Parti Kürt kardeşlerinin sorunlarının çözümü için son derece samimi adımlar atmıştır. Biz Kürt kardeşlerimiz için yüzlerce adım attık, artık onlardan bir adım ekliyoruz. Teröre karşı yeter artık demelerini bekliyoruz. Bugünden itibaren yeni bir sayfa açıp, Kürt kardeşlerimle doldurmak istiyoruz. İnadına demokrasi, inadına barış, inadına kucaklaşma, inadına kardeşlik.

"İsrail Özür Dilemedikçe İlişkilerimizi Gözden Geçirmeyeceğiz"

4 kıtada şehitliği olan bir millete sizin Afganistan'da Somali'de ne işiniz var diyemezsiniz. AK Parti olarak mazlum, her halka yardım götürüyoruz. Mısır'ın da katkılarıyla inanıyorum ki Filistinli kardeşlerimiz için daha rahat uyumaları için elimizden geleni yapacağız. İnsani yardım götüren gemilerimize saldıran İsrail; özür dilemedikçe, şehitlerimizin ailelerine tazminat ödemedikçe, Filistin üzerinden abluka kalkmadıkça ilişkilerimizi asla gözden geçirmeyeceğiz. Ermenistan, Ermeniler onların yanında yer alanlar içeride ve dışarıda farketmez bilsinler ki, Azeri kardeşlerimizin hakları yerine gelmedikçe bizim tutumumuzda da bir değişme olmayacaktır.

"Medeniyetler Çatışması İstemiyoruz"

İslamafobi insanlık suçudur. Batı'nın islamafobi karşısında sessiz kalmasını kabul edemeyiz. Almanya'ya sesleniyorum... Başörtülü kızlarımıza uygulanan şiddete bir son verin. Fransa'da karikatür krizini doğurmak isteyenler var. Buna karşı durun. Aksi taktirde medeniyetler çatışmasına sebebiyet verirsiniz. Biz bunu istemiyoruz. Biz Libya'da ABD Büyükelçisi'ne yapılanlara da karşıyız.

"Rusya'ya, Çin'e, İran'a Sesleniyorum"

Suriye'de bir zalim iktidar var. Ve şu anda 30 bin kardeşimiz öldürüldü, 250 bine yakın göç var. Bunun 90 binini biz misafir ediyoruz. Biz elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Rusya'ya, Çin'e ve İran'a sesleniyorum. Tavrınızı gözden geçirin. Bu zalim yönetimin yanında olanları tarih affetmeyecek.

"Kılıçdaroğlu'nu tazminata mahkum etmekte bıkmadım"

Biz kendi Başbakan'ına hain diye bir anamuhalefetle nereye gidelim. Ben bunu tazminata mahkum etmekten bıkmadım, bıkmayacağım. Kayseri'de belediye başkanım açtığı tüm davaları kazandı. Ama bu bıkmadı, devam etti. Şimdi belediye başkanım ondan kazandıklarını Kayseri'de sucuk olarak halka dağıtıyor.

"IMF'ye borç vereceğiz"

IMF'ye şu anda borç 1,3 milyar dolar. Nisan'da bitiriyoruz, Nisan'da inşallah sıfırlıyoruz. Yatırımlar yoğun bir şekilde devam ediyor ve şimdi IMF ile teknik müzakereleri yapıyoruz. IMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz.

"Yassı Ada demokrasi ve özgürlük adası olacak"

Dev şehir hastaneleri kurulacak. Marmaray önümüzdeki yıl açılıyor. Karadeniz'i marmara'ya bağlayacak Kanal İstanbul'un proje hazırlıkları bitmek üzere. Yassı Ada'yı yanındaki ada ile birlikte demokrasi ve özgürlük adası haline getireceğiz. Ankara savunma sanayinin merkezi oluyor. Şehit yakınları ve gazilerin toplu taşımalarda ücretsiz yararlanması için düzenleme yapıyoruz. 1128 Baraj ve göleti tamamladık. 11 milyon dekar sulama alanı kazandırarak 55 milyon dekara çıkardık. 4 bin civarında vakıf eseri restore edildi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum