1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan'ın Gülen Açıklamasına İsrail'den Yalanlama
Erdoğan'ın Gülen Açıklamasına İsrail'den Yalanlama

Erdoğan'ın Gülen Açıklamasına İsrail'den Yalanlama

Obama’nın geçen ay Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Erdoğan’ın Fethullah Gülen’e dair şikâyetleri için “Mesaj alınmıştır” dediği, sözlerine İsrail kuruluşundan yalanlama geldi.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın "Obama'yla Fethullah Gülen meselesini görüştüm ve bana 'Mesaj alındı' dedi" sözlerine yalanlama ABD yerine İsrail kuruluşundan geldi. İsrail kuruluşunun Gülen cemaatini savunmak için devreye girmesi, kayıtlara cemaat ve İsrail'in ortak hareket ettiklerini ispatlar bir gelişme olarak geçti.

İSRAİL KURULUŞUNDAN 'GÜLEN' AÇIKLAMASI

ABD'de İsrail için lobi faaliyetlerinde bulunan 'İsrail Projesi' adlı kuruluşun yayınladığı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan'ın, Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde geçtiğini belirttiği, "Ülkemdeki huzursuzluğun kaynağı oradadır ve sizden gerekeni bekliyorum' dedim. 'Amerika'nın iç güvenliğini tehdit edenleri nasıl benden istiyorsanız ben de sizden bu konuda yardım istiyorum' dedim ve o da olumlu baktı. 'Mesaj alındı' dedi" sözleri, 'İsrail Projesi' adlı kurum tarafından yalanlandı. 'İsrail Projesi', Beyaz Saray'dan bir yetkiliye dayandırarak yaptığı açıklamada, "Fethullah Gülen ile ilgili olarak Başkan Obama'ya atfedilen cevap gerçek değildir" denildi.

Beyaz Saray’dan Üst Düzey Bir Yetkili Hürriyet’ten Tolga Danış’ı Aradı

Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, Obama’ya atfedilen cevabın doğru olmadığını söyledi. Gazeteye gönderilen yazılı açıklama şöyle: “Sayın Gülen ile ilgili Başkan Obama’ya atfedilen cevap doğru değildir. O 19 Şubat konuşmasında, Başkan Obama hukukun üstünlüğüne dayanan sağlam politikaların ve aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerin önemine değindi. Özellikle karşılıklı menfaatlerin olduğu birçok bölgesel konuda Türkiye ile beraber çalışmaya olan taahhüdümüz devam ediyor.”

HABERE YORUM KAT