1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan'dan MB'ye Faiz Eleştirisi
Erdoğan'dan MB'ye Faiz Eleştirisi

Erdoğan'dan MB'ye Faiz Eleştirisi

Hafta içinde yapılan 0,75 puanlık faiz indirimini yeterli bulmayan Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası'nı eleştirdi, "Bu oranlarla girişimci rahat yatırım yapamaz, bunun adı zulümdür" dedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD'ın iftar yemeğinde yaptığı konuşmada bir süredir eleştirdiği Merkez Bankası'nın fazi politikasına değindi. 

"Merkez Bankası'nın faiz politikalarını, bir Başbakan olarak kabul etmiyorum" diyen Erdoğan "Sadece bağımsız olduğu için tabii müdahale yetkimiz yok, ama kabul etmiyorum. Niye kabul etmiyorum? Faiz oranlarının bu denli yüksek olduğu bir ülkede, girişimci, yatırımcı kalkıp da rahat rahat yatırım yapamaz. Bunun adı zulümdür, zulüm" ifadesini kullandı. 

Erdoğan uzun süredir sık sık Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yüksek bulduğunu belirtiyor, bu konuda sert eleştirilerde bulunuyordu. 

Erdoğan'ın sert indirim beklentisine rağmen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9,50'den yüzde 8,75'e indirmişti. Piyasanın beklentisi ise indirimin 0,50 puan olması yönündeydi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT