1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan'dan İsrail'e Rest
Erdoğan'dan İsrail'e Rest

Erdoğan'dan İsrail'e Rest

Başbakan Erdoğan, dört gündür Gazze'yi vuran İsrail'e tepki gösterdi, "Bu zulmü durdurmadığınız sürece ilişkilerin normalleşmesi mümkün değil" dedi.

A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail'in dört gündür süren saldırılarında sivil kayıpların artması üzerine Netanyahu hükümetine tepki gösterdi. 

Erdoğan, Yozgat'ta yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze bombardımanlarını işaret ederek "Önce bu zulmü durduracaksınız. Durdurmadığınız sürece Türkiye, İsrail arasındaki normalleşmenin gerçekleşmesi de mümkün değildir" dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler İsrail komandolarının 2010 yılında 9 Türk'ü öldürdüğü Mavi Marmara saldırısı sonrası ilişkiler koptu. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama'nın telkinleriyle Erdoğan'ı arayıp 'özür' dilerken, ilişkilerin normalleşmesi için önemli adımlar atıldı.  

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, en son bu konuda yaptığı açıklamada normalleşme yönünde olumlu gelişmelerin yaşandığını söylemişti. Türkiye'nin şartlarından biri İsrail'in Gazze'ye ablukasının kaldırılması.  

Erdoğan, Meşal ve Abbas ile görüştü

Erdoğan bu konuşması öncesi İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili Filistinli liderlerle telefon görüşmesi yaptı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, Yozgat'a hareketinden önce Abbas ve Meşal'i telefonla arayarak ayrı ayrı görüştü.

Görüşme sırasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını derhal durdurması ve ateşkese geri dönülmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan'ın, "Türkiye'nin büyük kaygı ve infial uyandıran saldırıları kınadığına dikkati çektiği ve saldırılarda hayatlarını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa dileğinde" bulunduğu öğrenildi.

Abbas ve Meşal'e, bölgedeki gelişmeleri yakınen takip ettiğini belirten Erdoğan'ın, mevcut süreçte Filistin'deki Ulusal Birlik Hükümetinin dayanışma içinde olmasının büyük önem taşıdığına dikkati çektiği kaydedildi.

Görüşmelerde Abbas ve Meşal'in de destek ve yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür ettikleri, bir an önce ateşkese geri dönülmesi için uluslararası camianın da üzerine düşeni yapması gerektiğini belirttikleri öğrenildi.

Gazze'ye acil yardım talimatı

Başbakan Erdoğan, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazze'ye yönelik acil yardım yapılması talimatı da verdi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'e bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Gazze için acil gıda ve ilaç yardımı yapacak.

Gazze de yaşanan olağanüstü şartlar nedeniyle gıda ve ilaçlar öncelikle yerel kaynaklardan temin edilemeye çalışılacak ve İsrail saldırılarında mağdur olan ailelere ulaştırılacak.

Kaynak: Al Jazeera ve Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT