Erdoğan’dan İsrail Yangını Talimatı

03.12.2010 11:30
Erdoğan’dan İsrail Yangını Talimatı
Başbakan Erdoğan, İsrail'in yardım çağrısına, 2 yangın söndürme uçağı göndererek yanıt verdi. İsrail'in çaresiz kaldığı yangına yetişenlerden biri de Türkiye oldu.

İsrail'i yakan ve en az 40 kişinin öldüğü yangına Türkiye'den kalkan itfaiye uçaklarıyla müdahale edildi. Mavi Marmara kriziyle zirveye ulaşan gerginliğe rağmen İsrail'in yardımına Türkiye koştu. Diplomatik kaynaklar, kararın bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini Radikal'e açıkladı.

Olaylar nasıl gelişti?

Yangının başladığı yer olan Hayfa itfaiyesinden Reshef Hezi Levi 'Rusya, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Türkiye'de gerekli yangın uçaklarının bulunduğunu' söyledi. Levi 'Komşu ülkelerden yardım gelmezse başarmalarının imkansız olduğunu' vurgulayınca coğrafi yakınlığı göz önüne alan Dışişleri harekete geçti.

İsrail 'memnuniyetle' kabul etti

Başbakan Erdoğan bilgilendirildi ve insani amaçlarla yardım teklifi yapıldı. Dışişleri'nin teklifi 21.00 sularında diplomatik kanallarla İsrail'e iletildi ve 'memnuniyetle kabul' cevabı alındı. Başbakanlık, Dışişleri ve Orman Bakanlığı arasındaki görüşmeler sonucu iki yangın itfaiye uçağı yola çıktı. "Bu daha önce hiç yaşamadığımız boyutta bir facia" açıklamasını yapan Başbakan Binyamin Netanyahu bizzat Yunanistan, Güney Kıbrıs, İtalya ve Rusya devlet başkanlarına telefon ederek yardım istemişti.

Yunanistan 4, Azerbaycan 2, Güney Kıbrıs da 1 uçak gönderdi.

Netanyahu'dan Teşekkür

Yangın uçağı sonrasında Siyonist İsrail şefi Netanyahu'nun Başbakan Erdoğan'a teşekkür ettiği bildirildi. Netanyahu'nun Erdoğan'ı telefonla arayarak teşekkür ettiği ifade edildi.

İsrail Radyosu'na konuşan Lieberman ise Türkiye'den gelen uçakların, Almanya'nın, TC Başbakanlığı nezdinde yaptığı girişimlerin sonucunda sağlandığını söyleyerek Almanya'ya teşekkür etti.

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim