1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan'dan Dünyaya Tepki: Sustular Onayladılar
Erdoğan'dan Dünyaya Tepki: Sustular Onayladılar

Erdoğan'dan Dünyaya Tepki: Sustular Onayladılar

Erdoğan, "İşlerine geldiğinde idamı insanlık suçu olarak gösterenler, söz konusu Abdulkadir Molla olunca susarak onaylamayı tercih ettiler' dedi.

A+A-

İHA

Bangladeş'te Abdulkadir Molla'nın idam edilmesine değinen Başbakan Erdoğan, "İşlerine geldiğinde idamı insanlık suçu olarak gösterenler, söz konusu Abdulkadir Molla olunca susarak onaylamayı tercih ettiler. Bu meselede de susmadık. Türkiye olarak susup onaylayanlardan olmadık" dedi.

'İDAMI DURDURMAK İÇİN ÇABA HARCADIK'

Bangladeş'te önceki gün cemaati İslami liderlerinden Abdulkadir Molla'nın idam edilmesine de değinen Başbakan Erdoğan, "Allah rahmet eylesin ailesine, sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Bu insanlar, bu idam edilen zat 50 yıllık süre içinde hükümetlerde bulunup, hükümet ortağı oldular. 50 yılın sonunda bir siyasi kalkıp idam edilebiliyor. Herhangi bir gerekçe ortaya konulamıyor. Şu anda biz Türkiye olarak böyle bir idam kararının, böyle bir infazın Bangladeş yararına olmayacağını vurguladık. İdamı durdurmak için çaba harcadık, ricada bulunduk. Ne yazık ki böyle hassas meselelerde, böyle adalet gerektiren meselelerde hep susanlar bu defa da sustular. İşlerine geldiğinde idamı insanlık suçu olarak gösterenler, söz konusu Abdulkadir Molla olunca susarak onaylamayı tercih ettiler. Bu meselede de susmadık. Türkiye olarak susup onaylayanlardan olmadık. Dışişleri Bakanımız çaba sarf etti, Cumhurbaşkanımız Banladeş'e iki ay önce mektup yazarak idamı durdurmak için çaba sarf etti. Bizzat ben Perşembe günü sabah başbakanı arayarak endişelerimi ilettim. Maalesef dünyadan yeterli baskı gelmediği için infaz gerçekleşti. Bu idamın Bangladeş halkına zarar vermemesini isterim. Biz merhum Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan idam edildiğinde de çok üzülmüştük. Bunların dünyada olmaması için aynı mücadeleyi veriyoruz ve vereceğiz. Eğer demokrasi mücadelesi diyorsak, eğer insan hak ve özgürlükleri diyorsak bunun mücadelesini şüphesiz ki vereceğiz, veriyoruz. Hem şehit Aldulkadir Molla, hem Bangladeş için şahsen dua ediyorum" şeklinde konuştu.

'SİZ AYNAYA BAKABİLİYOR MUSUNUZ?'

Aynı dik duruşu Suriye için de gösterdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bize içeriden, dışarıdan çok tehdit geldi. Suriye ile ilgilenmeyin dediler. Ana muhalefet bunun başındadır. 'Türkiye dış politikada yalnızlaşıyor, komşularıyla sorunlu hale geliyor' dediler. Türkiye'de ve dışarıda Suriye politikamızı eleştirenlere soruyorum. 150 binden fazla masun insan öldü, kadınlar öldürüldü, çocuklar öldürüldü. Allah aşkına siz aynaya bakabiliyor musunuz? 150 bin masumun katili olan Şam'daki diktatörle hatıra fotoğrafı çektirenlere soruyorum. Aynaya bakabiliyor musunuz? Bunlarda vicdan yok. Vicdanınızla yüzleşebiliyor musunuz diyorum. Şu anda Suriye'de kurşunlardan, bombalardan korunsa bile soğuktan açlıktan, kıtlıktan, hastalıktan ölenler var. Dünyaya soruyordum, çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Biz Suriyeli çocukların, Mısırlı çocukların hakkını savunmaya devam edeceğiz. Gazze'de çok ağır imtihandan geçen Filistinlilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin büyüklüğüne bu yakışır. Tarihten aldığımız miras bunu emrediyor" dedi.

HABERE YORUM KAT