1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘Sen Kimi Vuruyorsun’
Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘Sen Kimi Vuruyorsun’

Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘Sen Kimi Vuruyorsun’

Bahçeli, çözüm sürecine yönelik kışkırtıcı sözlerine grupta da devam etti. Erdoğan’ın cevabı sertti: Kime vur diyorsun, kimi vuruyorsun, ne demek istiyorsun.

27 Mart 2013 Çarşamba 00:18A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürt sorununun çözüm sürecinde âkil insanlar heyetine ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Erdoğan, “Bir âkiller heyetine, bir âkil insanlar grubuna ihtiyacımız olabilir. Bunlardan da istifade etmek isteriz. Her kesimin burada olmasını da isteriz ama bu grup, karar merci değildir. Burada biz Hükümet olarak seçiciyiz’’ dedi.

AKP’nin dünkü grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan’ın gündeminde çözüm süreci vardı. Sürecin başlangıcından itibaren yollarda olduklarını, farklı kentlere giderek halkı kucakladıklarını belirten Başbakan, toplumun barış çabalarını memnuniyetle izlediğini ifade ettikten sonra şunları söyledi: “Ama Ankara’daki genel başkanlar yüzlerindeki, gözlerindeki çamuru silip bu süreci anlamak yolunda en küçük çaba göstermiyorlar.”

“İçinde hanımlar da olacak”

Erdoğan, çözüm sürecinde rol alacağı söylenen âkil insanlarla ilişkili olarak ise “Bu heyeti kimi ‘âkil adamlar’, kimi ise ‘âkil insanlar’ olarak adlandırıyor. Hanımlar da bu işin içine dahil olacağına göre âkil insanlar veya âkiller ifadesi daha şık düşer” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Eğer bunu kurmanın kararını verirsek... Bunu kurmanın kararını da verdiğimizde de 780 bin kilometre kareyi kuşatacak bir adım atarız. Bu adımı attığımız zaman da onların bir yaptırım gücü değil... Onlar bizim ancak bir müşavere heyetimiz olacak. Ancak böyle bir görev için onlardan bir destek alabiliriz. Ancak toplumun bu noktada algılamasını yönlendirme noktasında biz onlardan böyle bir destek alabiliriz. Çünkü burada toplumun yanlış bir algılama sürecine girmemesi lazım. Öyleyse böyle bir âkiller heyetine, bir âkil insanlar grubuna ihtiyacımız olabilir. Bunlardan da şüphesiz ki istifade etmek isteriz. Her kesimin burada olmasını da isteriz. Bu üst düzeyde belki bazı üst düzey STK’lar temsilcileriyle bulunabilir, bunun yanında gerçekten medyadan, üniversiteden, birçok kanaat önderlerinin de içinde olduğu böyle bir âkiller grubu oluşabilir. Ama bütün bunların çalışma çerçevesine varıncaya kadar, ne gibi bir çerçevede bu işi yapacaklar, bunu yine kendileriyle görüşmek suretiyle böyle bir süreci başlatabiliriz. Ama bu grup bir karar merci asla değildir. Burada biz Hükümet olarak seçiciyiz. Bunu da özellikle bilmenizi istiyorum. Büyük bir devlete düşen, yakışan da budur.’’ AKP ve Adalet Bakanlığı’na yönelik DHKP-C saldırısından sonra yapılan operasyonları CHP’nin eleştirdiğini anımsatan Erdoğan, devamında şunları dile getirdi: “Bakıyorsunuz CHP ilgililerini, yetkililerini rahatsız ediyor; ‘bu tür baskınlar hukuksuzdur’ diyorlar. Ne olacaktı, seyir mi edilecekti? Gereği neyse bunlar yapılacaktır. Dışarıda hangi ülkelerden besleniyorlarsa, onların da üzerine gidiyoruz. Onların da üzerine gideceğiz. Onları da dünyaya rezil edeceğiz.”

“İstismar alanı kalmayacak”

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Bursa mitinginde bir grubun “Vur de vuralım, öl de ölelim” sloganına karşı “Merak etmeyin, onun da zamanı gelecek” dediğini belirterek, “Siyasi sorumluluk taşıyan insana, böyle bir ifade yakışır mı? Yani senin teröristin kötü, benim teröristim iyi mantığıdır bu mantık. Kime vur diyorsun, kimi vuruyorsun. Zamanı gelecek dediğin zaman, bununla neyi ifade ediyorsun?” dedi. Bahçeli’nin talihsiz bir ifade kullandığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “MHP Genel Başkanı’nın kalabalığın gazına gelip böyle sorumsuzca bir dil kullanması, çok açık biçimde bir talihsizliktir. MHP Genel Başkanı çatışmadan beslenen, öfkenin, nefretin, kırıp dökmenin, bölüp parçalamanın dilinden beslenen bir siyaset izliyor. Bunun sebebi de çok açık ve çok net; bu ülkede terör biterse MHP’ye istismar alanı kalmayacaktır.”

Mavi Marmara karşısında susmadık

ERDOĞAN, İsrail’in Mavi Marmara baskını sebebiyle Türkiye’den özür dilemesine de değindi. Erdoğan, “O zamana kadar kan döktüğü birçok vahim olay gibi bunun da belki unutulacağını, üzerinin örtüleceğini zannediyorlardı. Ancak İsrail, bu sefer farklı bir anlayış, yapıyla karşılaştı. AK Parti Hükümeti olarak, bu hukuksuzluk, bu saldırganlık, katliam karşısında biz susmadık’’ dedi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’den ayrılırken, İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte telefonla kendisini aradığını söyleyen Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi konusunda hükümetine talimat verdiğini belirtti. Filistin’e ambargonun kaldırılması için çalışmaların başlatılacağını söylediğini kaydeden Erdoğan, Filistin, Gazze, Batı Şeria’ya yapacağı ziyaretle birlikte, ambargonun ne durumda olduğunu yerinde görme ve tesbit etme fırsatını bulacağını bildirdi.

AA

HABERE YORUM KAT