1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan’a Hakaret Eden Albaya Hapis Cezası
Erdoğan’a Hakaret Eden Albaya Hapis Cezası

Erdoğan’a Hakaret Eden Albaya Hapis Cezası

AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Hitler’e benzeten görüntü izleten Öğretmen Albay Oktay Zaif’e, “siyasi amaçla telkinde bulunmak” suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi.

A+A-

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi, 2009’da Hava Harp Okulu Komutanlığı 4. sınıf öğrencilerine verdiği Harp Tarihi dersinde, AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Hitler’e benzeten görüntü izleten Öğretmen Albay Oktay Zaif’e, “siyasi amaçla telkinde bulunmak” suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın, 2009 Ekim-Aralık döneminde, Hava Harp Okulu Komutanlığı 4. sınıf öğrencilerine verdiği harp tarihi dersinde, “AK Parti’nin ambleminde ‘gamalı haç’ işareti bulunan, Başbakan Erdoğan ile Adolf Hitler’in konuşmalarının yer aldığı” görüntü izlettirdiği iddia edilen Albay Zaif hakkında, Askeri Ceza Kanunu’ndaki “Siyasi amaçla telkinde bulunmak” suçundan açtığı dava sonuçlandı.

Mahkemenin gerekçeli kararında, Zaif’in, görüntünün içeriğini bilmediği ve Başbakan Erdoğan’ın sesini duyunca videoyu kapattığı yönündeki savunmasına atıfta bulunularak, görüntülerin dört ayrı derslikte izletilmesinin “yanlışlık olarak açıklanamayacağı” ifade edildi.

Suçun, askeri okulda öğrenciler muhatap alınarak ve birden çok işlenmesi nedeniyle sanığa 1 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, sanığın, duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 1 yıl 15 güne indirdi. Mahkeme, ayrıca, sanığın TSK’dan çıkarma cezasına çarptırılmasına hükmetti. Cezalar, sanığın yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık dolayısıyla ertelendi. Kararda, 13 Mayıs 2010’da emekli olan Albay Zaif’in, Askeri Ceza Kanunu’nun 148/1-c maddesinde düzenlenen “siyasi amaçla telkinde bulunmak” suçunu işlediği, bu kapsamda, suç vasfına bağlı olarak sanığın yargılanmasına Askeri Mahkeme’de devam edildiği belirtildi.

Sanık Oktay Zaif, mahkemedeki savunmasında, derslerde ilgi çekmek için öğrencilere zaman zaman videolar izlettiğini belirterek, Başbakan Erdoğan’a hakaret etmek gibi bir niyetinin olmadığını savundu.

Söz konusu videoyu hatırlamadığını ifade eden Zaif, şunları kaydetti: “Videoyu, 2. Dünya Savaşı ile ilgili olduğunu düşünerek internetten indirdim. Görüntüleri dersten önce kesinlikle izlemedim. Derse girdiğimde, elimdeki belleği görevliye verdim ve açmasını istedim. O sırada görüntülere bakmayıp, başka bir işle meşguldüm. Başbakan Erdoğan’ın sesini duyunca irkildim ve görevliden görüntüyü kapatmasını istedim. Bu videoyu daha sonra başka bir sınıfta da izlettim, Başbakanın sesi geldiği an bu sınıfta da videoyu kapattırdım.”

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT