1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan, Ziyad Ebu Ayn İçin Taziyelerini Bildirdi
Erdoğan, Ziyad Ebu Ayn İçin Taziyelerini Bildirdi

Erdoğan, Ziyad Ebu Ayn İçin Taziyelerini Bildirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistinli Bakan Ebu Ayn’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili İsrail’i kınayarak, "Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de Filistin halkının yanında olacağız" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Sempozyumu Galası ve Türkiye Petrolleri 60. Yıl Resepsiyonu'na katıldı.

Erdoğan, yaptığı konuşmada, İsrail'in saldırganlığına dikkat çekerek bunun insanlık adına utanç verici olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Filistin’in yasa dışı yerleşimlerden ve Ayrım Duvarı’ndan Sorumlu Bakanı Ziad Ebu Ayn’ın, Batı Şeria’da Filistinliler ile İsrail işgal güçleri arasında yaşanan çatışma sırasında hayatını kaybetmesi nedeniyle, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a da taziye mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Erdoğan mesajına, "Sayın başkan, aziz kardeşim" diyerek başladı ve Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn'ın, "Batı Şeria’da öz vatanına sahip çıkan barışçı bir faaliyet esnasında, İsrail işgal güçlerinin saldırganlığı neticesinde yaşanan arbedede hayatını kaybettiğini derin bir teessürle öğrendiğini" belirtti.

Filistinli bakana Allah'tan rahmet niyaz eden, ailesi ve yakınlarına da başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"İsrail işgal güçlerinin bu alçakça eylemini esefle kınıyorum. Merhum Ziyad Ebu Ayn’ın hayatına mal olan bu elim hadise, İsrail’in Filistin halkına yönelik zulüm, işgal ve yıkıma dayalı pervasız tutumunun en son örneğidir. İsrail’in Filistin halkının can ve malına kasteden acımasız saldırganlığı insanlık adına utanç vericidir. 

Türk halkı, bu matem gününde Filistinli kardeşlerinin acısını yüreğinde hissetmektedir. Türkiye, İsrail’in gayri insani ve zorba eylemlerine karşı İslam dünyasının ve uluslararası camianın diğer üyeleriyle birlikte mücadele etmeye kararlıdır. 

İsrail işgalinin bir an evvel sonlandırılarak, Filistinli kardeşlerimizin bağımsız ve egemen bir devlet çatısı altında, hürriyet içinde yaşaması için Türkiye olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Filistin halkının yanında olacağız.

Zatı alinizin şahsında merhumun ailesine ve Filistin halkına taziyelerimi sunuyor, metanet ve sabır diliyorum."

 

HABERE YORUM KAT