1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Türkiye Askerini İbadi İstedi
Erdoğan: Türkiye Askerini İbadi İstedi

Erdoğan: Türkiye Askerini İbadi İstedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başika kampındaki Türkiye askerlerinin, Irak Başbakanı İbadi'nin 2014'teki talebi üzerine gittiğini söyledi. Erdoğan, Bağdat ve Tahran yönetimlerini de mezhepçi politikalar yürütmekle suçladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Jazeera'nin Arapça kanalına verdiği röportajda, Başika kampındaki Türkiye askerleriyle ilgili Irak'la yaşanan gerginliğe değindi. Erdoğan, askerlerin 2014 yılında Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin üzerine Başika kampına gönderildiğini söyledi. IŞİD'in Musul'a girerek Irak'ın kuzeyinde yayılmaya başladığını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"O Kamp Kurulduğu Zaman Siz Neredeydiniz?"

“Haydar İbadi 2014'te Türkiye'yi ziyaretinde, bizden, kendilerinin eğitim amaçlı talepleri oldu. Bunun üzerine Başika'da bir kamp kurduk. Bunların hepsinden bigileri var, haberleri var. Şimdi adama sormazlar mı? O Başika kampı kurulduğu zaman siz neredeydiniz? O günden bugüne hiç sesiniz çıkmadı. Şimdi bölgedeki gelişmeler üzerine böyle bir adım atıyorsunuz. Biz Başika kampını güçlendirmek üzere buradaki eğitim ekiplerimizi daha da arttırmış olduk. Bunlar muharip güç olarak değil daha çok eğitici güç olarak oradalar.”.

İran ve Irak'a “Mezhepçilik” Eleştirisi

Erdoğan, röportajda İran ve Irak hükûmetlerini de, Suriye ve Irak'ta mezhepçi politikalar yürütmekle suçladı ve bölgedeki sünnilerin güvenlik sorununu hatırlattı:

“Bugün biz tam manasıyla mezhepçiliğin karşısında olan bir ülkeyiz. Burada mezhepçiliği yapanlar bellidir. Kimdir? İran'dır. Irak'tır. Irak şu anda mezhepçilik başlığında İran ile mâlesef işbirliği hâlindedir. Bu işbirliği aynen Suriye'de de devam ediyor. Suriye'deki sıkıntının altında ne yatıyor? Yine mezhepçilik yatıyor. Şu anda burada bu adım atılırken buradaki sünnilerin durumu ne olacak? Sünni Araplar var, sünni Türkmenler var, aynı şekilde sünni Kürtler var. Bütün bunların bir eğit-donatla kendilerini koruma içgüdüsüne ihtiyacı var. Burada atılan adımların hepsi buna yöneliktir.

Uzun bir süredir. Özellikle Kuzey Irak'taki yönetim birçok haklarını kaybetmiş durumda. Bunların haklarının verilmesi lâzım. Bölgede yaşayan Araplar yine birçok haklarını kaybetmiş durumdalar. Adil bir yönetim anlayışını göremiyoruz şu an Irak'ta. Bundan dolayı da halkın ciddi bir kısmı endişe içinde.”.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT