1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Savaştan Uzak da Değiliz
Erdoğan: Savaştan Uzak da Değiliz

Erdoğan: Savaştan Uzak da Değiliz

TBMM’nin verdiği Suriye'ye sınır ötesi harekat yetkisi konusunda, "Savaş çıkarma derdinde değiliz" diyen Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, bu sözlerine "Savaştan da uzak değiliz" diye ek yaptı.

A+A-

Erdoğan, Suriye'deki Beşşar Esad yönetimine ve Baas rejimini destekleyenlere, "Türkiye'nin sınırlarını ölçmeye kalkmayın" diye yüklendi.

Bir buçuk yıldır protesto ve isyanları güvenlik güçleri aracılığıyla bastırmaya çalışan Suriye yönetimini Erdoğan, "devlet terörü estirmekle" suçladı.

Erdoğan, "barış için savaşa hazır olmak gerektiğini" ifade etti.

'Cenk, barışın anahtarı olabilir'

Türkiye'nin resmi haber kurumu Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Başbakan Erdoğan; İstanbul, Esenler'deki "Kentsel Dönüşüm" törenindeki konuşmasına, Çarşamba günü Akçakale'de Suriye tarafından atılan top mermileriyle hayatını kaybeden 5 vatandaş için başsağlığı dileyerek başladı.

Üç buçuk ay önce bir Türk uçağının düşürülmesi üzerine Suriye'nin uyarıldığını hatırlatan Erdoğan, daha sonra en az yedi defa Türk topraklarına Suriye tarafından top mermileri atıldığını söyledi.

Erdoğan, 5 Türk vatandaşın can vermesinin ardından BM ve NATO nezdinde girişimlerde bulunarak, "misliyle karşılık verdiklerini" vurguladıktan sonra, dün parlamentodan geçirilen 'Suriye'ye sınır ötesi harekat tezkeresine' şu ifadelerle değindi: "Biz asla savaş meraklısı değiliz. Ancak savaştan da uzak değiliz. Bu millet yeri gelmiş, kıtalar arası savaşları görerek, savaşarak bugünlere gelmiştir."

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözüne gönderme yapan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bizim can damarımıza bastıkları zaman, orada biz de sulhu konuşamayız. Gayet güzel ifadeyle 'Hazır ol cenge sulhu salah istiyorsan' denirken, yeri gelir o zaman da cenk, barışın anahtarı olur.''

Başbakan Erdoğan, perşembe akşamı tezkereyle ilgili ilk açıklamasında şu ılımlı ifadeleri kullanmıştı: "Türkiye olarak bizler bu bölgede sadece barış istiyoruz, güvenlik istiyoruz... Asla savaş çıkarmak gibi bir derdimiz olamaz."

Tayyip Erdoğan konuşmasında, "Esad rejimine ve onu destekleyenlere" seslenerek, "Türkiye'nin sabrını sınamaya kalkmayın, Türkiye'nin sınırlarını ölçmeye kalkmayın. Türkiye, bu badireden de sapasağlam çıkar, yoluna devam eder. Ama siz bunun altında kalır, büyük bedel ödersiniz'' dedi.

Esad yönetiminin meşruiyetini yitirdiğini ve ayakta kalma şansını tükettiğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: ''Kendi halkına, kendi şehirlerine, kendi kültürel mirasına değer vermeyen, kendi yerleşim yerlerini bombalayan böyle bir anlayışın tek bir tanımı olabilir: O da devlet terörüdür. Şu anda Suriye'de devlet terörü estirilmektedir'' dedi.

Erdoğan, parlamentodaki oylamada tezkere aleyhinde oy kullanan ana muhalefet partisi CHP'yi, "kendi ülkesine saldıran ülkenin sözcüsü gibi davranmakla" suçladı.

Erdoğan'ın sözlerini, Reuters ve AFP başta olmak üzere uluslararası ajanslar, "Suriye'nin bedel ödeyeceği" vurgusuyla aktardı.

BBC

HABERE YORUM KAT

3 Yorum