1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Rusya İhlallerin Sonuçlarına Katlanacaktır
Erdoğan: Rusya İhlallerin Sonuçlarına Katlanacaktır

Erdoğan: Rusya İhlallerin Sonuçlarına Katlanacaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus savaş uçağının Türkiye hava sahasını ihlaliyle ilgili olarak, "Rusya, bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şili ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanında açıklamalarda bulundu.

Rus uçağının Türkiye hava sahasının ihlal etmesiyle ilgili konuşan Erdoğan, "İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya'nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz" dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO'nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır." 

"Putin'le görüşme talebime bir dönüş olmadı"

Konuyla ilgili Rusya Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirten Erdoğan, "Bu tür sorumsuz adımların, ne Rusya Federasyonu'na, ne NATO-Rusya ilişkilerine, ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur, tam tersine ciddi zararı vardır. Bütün bu hususlar, dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir." dedi.

Putin'le görüşme talebine geri dönüş olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

"Ben Dışişleri Müsteşarımıza, Rusya tarafıyla görüşün, 'Sayın Putin ile bizzat görüşmek isterim' demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendilerine ilettiklerini fakat oradan bir dönüş olmadığını, bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT