1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Rahatlığı Görünce Değiştiler
Erdoğan: Rahatlığı Görünce Değiştiler

Erdoğan: Rahatlığı Görünce Değiştiler

Başbakan Erdoğan 28 Şubat ülkeye çok şeyler kaybettirdi. Bunun farkında olanlar var olmayanlar var. Bazıları da nedense rahatı görünce farklı bir duruma büründüler. Biz böyle olsun istemezdik. Ama bu da oldu maalesef.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar'daki Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen İlim Yayma Vakfı'nın 40. yıl programına katıldı. Burada bir konuşma yapan, Başbakan Erdoğan önce vakfın büyük fedakarlıklarla yürüttüğü çalışmalardan örnekler verdi. 28 Şubat sürecinde dindarlara yapılan baskılara da değinen Erdoğan, dershane tartışmaları ile gündeme gelen MGK kararına ilişkin haberlere göndermeler yaptı. 28 Şubat sürecindeki dayatmaları nasıl kaldırdıklarını örnekleriyle anlatan Başbakan özetle şunları kaydetti:

Okullarda öğrencilerimiz, işte az önce de izledik, yavrularımız gidiyorlar, geliyorlar, kimi rahatsız ediyor. Ama şurada 28 Şubat sonrasında o hüngür hüngür ağlayan çocuklar, üniversite kapılarından, imam hatip kapılarından geri çevrilenler.... Başörtüleri sebebiyle üniversite okuyamayıp da ruhsal bir dengesizliğin içine girene kızlarımız oldu.

Bunlar mahkeme kapılarına gidemediler, gitseler bile mahkeme kapılarından önyargıyla onlara bakanlar sebebiyle boş çevrildiler. Bunları yaşadık bu ülkede, bu ülkeye bu yakışıyor muydu? Maalesef bu çileyi bu insanlar ödediler. Hamdolsun son verdik bunlara. Tabi o zamanlarda biliyorsunuz, başörtüye 'füruat' diyenler de oldu. Onları da gördük.

Biz anlamsız baskılara son verdik. Kesintisiz eğitim nedeniyle okullar arasında geçiş yapılamıyordu, 444'ü çıkartarak bu sıkıntıya da son verdik. Ve imam hatip okullarının, meslek liselerinin kilitlerini biz kaldırdık. Şimdi yeni yeni bazı kutsallar üretiliyor. Şimdi bu kutsalları üretenlere diyorum ki, bunları bir kenara koyun da artık normal düz orta liselerde seçmeli olarak Kuran-ı Kerim dersi var, seçmeli olarak Siyer-i Nebi var, din kültürü ahlak dersi var. Böyle bir şey var mıydı, hamdolsun bu da oldu.

28 Şubat oldu bu ülkeye çok şeyler kaybettirdi. Bunun farkında olanlar var olmayanlar var. Bir nesil katledildi. Bunu yapanlar bu vebalin altından kalkamaz. 28 Şubat bu ülkeye çok şeyler kaybettirdi. Temenni ederim ki bunu da anlarız. Bazıları da nedense rahatı görünce farklı bir duruma büründüler. Biz böyle olsun istemezdik. Ama bu da oldu maalesef. Temenni ederim ki bunu da anlarız. Ama bizim birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.

Onlar, bizi yetiştirenler yılmadılar. Direndiler. Yürekleriyle direndiler, dualarıyla direndiler. Bununla bir neslin yetişmesine, onlar tohumlar attılar, onların ve bizim çırpınışlarımızı genç nesillerin de görmelerini onların bu mirası devralmalarını tarihe ve medeniyete ahde vefa göstererek, bu meşaleyi geleceğe taşımalarını istiyor, gençlerimizden bunu bekliyoruz.

İlim yayma vakfı onun gibi nice vakıf, nice dernek 10 yıllar boyunca nesiller yetiştirmek, gençliği imanla buluşturdular. Gayeleri para kazanmak değildi, gayeleri makam mevki rütbe şöhret elde etmek değildi. Güç peşinde koşmadılar, iktidar peşinde koşmadılar, Onlar biz orantısız güç olalım demediler, sadece ben demediler, onlar sadece biz dediler. Bunun için ilim yaymayı kutluyorum, tebrik ediyorum. Menzile kilitlenip yolu ve yolun önemini unutanlardan olmadılar. Sizi biz okuttuk. Siz artık bizim neferimizsiniz demediler. İnsana borsada işlem gören bir meta, üzerini yatırım yapılabilir bir finans aracı olarak asla bakmadılar.

HABERE YORUM KAT