Erdoğan: “Öleceksek Adam Gibi Ölelim”

20.11.2012 13:40
Erdoğan: “Öleceksek Adam Gibi Ölelim”
Başbakan Erdoğan, Gazze'ye yönelik saldırılara karşı çok sert tepki gösterdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına değindi.

İsrail'in, bölgede barışı hiçe sayarak, uluslararası hukuku ayaklar altına alarak bir halka karşı etnik temizlik uyguladığını belirten Erdoğan, ''Filistin topraklarını adım adım işgal ediyor. Filistin topraklarını adım adım işgal ediyor. 'En temel hakları elinden alınan Filistinliler son derece haklı bir biçimde işgale karşı, etnik temizlik girişimine karşı, altını çizerek söylüyorum, meşru savunma hakkını, direniş hakkını kullanıyor. Buradan tüm Batı'ya sesleniyorum: kimse 'İsrail savunma hakkını kullanıyor' diyemez. İsrail şu anda Ortadoğu'da terör estiriyor'' diye konuştu.

Öleceksek Adam Gibi Ölelim

Gazze'de yaşananlara sessiz kalmayacaklarını belirten Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin tutumunu eleştirdi. Erdoğan, ''Biz Güvenlik Konseyi'ndeki üyelerin ağzına bakarak adım atarsak halimiz perişandır. Öleceksek adam gibi ölelim, bunu başaralım'' dedi.

Gazze'de Niye Yoksunuz?

Erdoğan, BM'nin adaletine inanmadığını belirterek, şöyle devam etti:

''Dünyadaki barış örgütlerine sesleniyorum: Sizin insan hakları dediğinizde aklınıza ateistler, farklı inanışta olanlar mı geliyor? Gazze'de İsmail Heniye kardeşimin kucağındaki dokuz aylık çocuk niçin sizin gündeminize gelmiyor. 900 yaralı 115 ölü var, hani seziniz nerede? Niye çıkmıyorsunuz ortaya? Türkiye'de PKK'yı takip ediyorsunuz, onlar için Türkiye'ye gelip gidiyorsunuz. Gazze'de niye yoksunuz.''

Mızrak Çuvala Sığmıyor

İnsan hakları örgütlerinin, Gazze'de yaşananlara sessiz kalnasını eleştiren Erdoğan, ''Mızrak artık çuvala sığmıyor. İsrail'in kanlı politikaları, vicdansız operasyonları, artık telin edilecek noktayı artık çoktan geçti'' diye konuştu.

Yalnız Bırakmayacağız

Erdoğan, ''Herkes sırtını dönse de biz Filistin'e sırtımızı dönmeyeceğiz. Herkes yüzünü çevirse de biz yüzümü çevirmeyeceğiz. Herkes yalnız bıraksa da biz Filistin'i yalnız bırakmayacağız'' dedi. Erdoğan, İsrail'in er yada geç bugüne kadar şehit ettiği mazlumların hesabını vereceğini söyledi.

Hamasetle Sahip Çıkmıyoruz

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin kurulduğu 1923'te toplam ihracatının 51 milyon dolar, 1924'te 82 milyon dolar, 2002'de ise 36 milyar dolar olduğunu belirterek, ''Bugün geriye dönüp 12 aylık ihracatımız 148 milyar doları aşmıştır. 1924'te bir yılda gerçekleştirdiğimiz ihracatı biz şu anda 5 saatte gerçekleştiriyoruz. Bakın biz Cumhuriyete slogan atarak sahip çıkanlardan değiliz. Biz milliyetçiliğe hamaset yaparak sahip çıkanlardan değiliz'' dedi.

Harbe Hazır Olmaya Devam Edeceğiz

Başbakan Erdoğan, milli savunma sanayisinde yapılanları anlatırken de şunları kaydetti:

''İnşallah savunma sanayimiz sayesinde ürettiğimiz tüm o silahları kullanma gereği ortaya çıkmaz. Ancak sulh içinde yaşamak, özgürlük ve bağımsızlık içinde yaşamak için her ihtimale karşı biz ordumuzu geliştirmeye, geliştirmeye güçlendirmeye sulhu devam ettirmek için en güçlü şekilde harbe hazır olmaya da devam edeceğiz.''

(TRT-HABER)

 • Yorumlar 7
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim