1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: “Olay Gezi Parkı Olayı Değil!”
Erdoğan: “Olay Gezi Parkı Olayı Değil!”

Erdoğan: “Olay Gezi Parkı Olayı Değil!”

Taksim Gezi Parkı olayları hakkında konuşan Erdoğan, "Olayla bağlantısı olan iç-dış güçlerle hesaplaşacağız." dedi.

A+A-

Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili, "Saf temiz, sosyal medyadan aldıkları bilgiler neticesinde oraya katılanları şöyle ayırırsak, bunun dışında, aşırı uçların, organize ettiği böyle bir eyleme maalesef katılma durumunda olanlar var" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kuzey Afrika ülkelerine yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Burada, Gezi Parkı protestolarına ve sonrasında yaşananlara değinen Erdoğan, "Bu olayı saf ve temiz duygularla, sosyal medyadan yayılan haberleri duyarak eyleme katılanları saymazsak, aşırı uçların organize ettiği bir eylem olarak görüyorum. Olay bir Gezi Parkı olayı değildir. Çünkü Gezi Parkı'nda ağaçların kaldırılması söz konusu değildir. Belediyenin kaldırım çalışması sırasında 10 tane ağaç sökülmüş ve başka yere taşınmış. Olay bu. Biz, Gezi Parkı ile ilgili kararı 2011 seçimleri sonrası açıkladık. Bu güne kadar bir ses çıkmadı. Taksim'i yayalaştırma çalışmalarında da sıkıntı yaşamadık." ifadelerini kullandı. 

Böyle bir adımın atılmasında iç ve dış bağlantılar olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu adım içeriden ve dışarıdan bağlantıları olan bir adımdır. Aklı selim milletin bu oyuna gelmemesi gerekir. Ağaçların kesildiği yalandır. Bu, milletin yöneticilerinin tarihine sahip çıkmasıdır. Topçu Kışlası CHP zihniyeti tarafından yıkılmıştır. Yerine Taksim Stadyumu yapıldı. Daha sonra stadyum bugünkü İnönü Stadyumu'nun olduğu yere taşındı. Gezi Parkı ortaya çıktı. Bu olayların ardında CHP zihniyeti ve aşırı uçlar var. Müşterek dayanışma içinde bunları yapıyorlar." Şeklinde konuştu.

Ceylan Otel'in bulunduğu alanında da ağaçlık olduğunu, ağaçlar kesilerek yerine otel yapıldığını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gezi Parkı meselesi bu işin fitilini ateşleme yeri. CHP bu işin içinde çok aktif rol almak suretiyle saf vatandaşları yönlendiriyor.Taksim'de miting yapacaklarını söylüyorlar biraz sonra mitingi Taksim'e yönlendiriyor. Kendi milletvekilleri de bu işin içinde. Bu işte CHP'nin çok büyük vebali var." 

'BAHARI KIŞA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR'

Türkiye Baharı haberlerini Türkiye’yi tanımayanlar yapıyor. Arap Baharı’nın olduğu gibi ülkelerde çok partili sistem var mı? Tunus’ta, Mısır’da, şu anda Suriye’de böyle bir şey var mı? Türkiye’de parlamenter demokrasi oturmuştur. Şu anda baharı yaşıyoruz, bunu kışa döndürme gayretinde olanlar var. 

AK PARTİ'Yİ SANDIKTA MAĞLUP EDEMEYENLER BU YOLU DENİYORLAR

Olay aslında sandıkta AK Parti'yi mağlup edemeyenler, sandıkta AK Parti'yi demokratik yollardan geride bırakamayanlar, bu yollarla bırakabilir miyiz, bunun gayreti içine giriyorlar. Şunu bilsinler ki; Süreç yakın. 10 ay sonra sandık geliyor. Bu sandıkta zaten gereken cevabı milletim verecek. Eğer biz hakikaten antidemokratik bir uygulama yapıyorsak bu ülkede, milletim bizi alaşağı eder ama bunlara zemin hazırlayanlar, bu süreci bu hale dönüştürmüşse, milletim onlara da gerekli olan cevabı en güzel şekilde verecektir.

Bu olaylarla ilgili istihbarat teşkilatımız çalışmalarını yapıyor. Ama bunların kalkıp 'şurdan burdan' diye diye isimlerini ifşa etmemize gerek yok. Ama onların yetkilileriyle ilgilileriyle bunların görüşmelerini tabiki yapacağız. Hatta hatta gerekirse hesaplaşmasını da yapacağız. Yani bu konuda kararlılığımız var. Ortada görünen bazı gerçekler var. Bize itidal tavsiye edenler, önce kendileri itidal çizgisine gelsinler. Benim bugün onlarca polisim yaralandı. Polis çekilsin deniyor. Polis çekilsin de kamu kurumlarını işgal mi etsinler. Aşırı uçlar Başbakanlık ofisine mi girsin.

BUNLAR ZAVALLI

Birileri çıkıyor Başbakan böyle durumlarda hep yurtdışına çıkıyor diyor. Bunlar zavallı bunlar aciz. Bu gezi aylar öncesinden planlanmış.

Başbakan 'tencere-tava eylemi'yle ilgili olarak da 'Tencere tava hep aynı hava. Bunlar geçmişte de oldu' dedi.

BAZI FİRMALARIN REKLAMLARI KESMESİ

Erdoğan, yabancı menşeili ve Türkiye'den de bazı firmaların, televizyonlara ve gazetelere verdiği reklamları, rezervasyonları iptal etmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulmasını üzerine, "Bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Arkadaşlarım konuyla ilgili olarak gerekli ilişkileri kurmak suretiyle, buna yönelik adımları atacaklardır. Yerli ve yabancı firmalar bunu, bu olaylarla bağlantılı olarak yapıyorlarsa, bunun bedelini onlar da çok ağır olarak öderler. Onlar bunu bu şekliyle yapıyorlarsa ki biz bunu, şu anda hükümetimize yönelik, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyada toplamakta olduğu şu andaki gayet güzel gelişmelere yönelik bir ideolojik ambargo olarak görürüz ve bununla ilgili de gerekli müdahaleleri yaparız. Çünkü bu şirketler, bu firmalar bu ülkede bizden her zaman ileri derecede destek görmüşlerdir ve bu ülkeyi onlar yönetmeyeceklerdir. Bu ülkeyi biz yöneteceğiz" dedi. 

BÜTÜN TOPLUM DEMEYİN

Başbakan Erdoğan, Reuters muhabiri Birsen Altaylı, "Protestoların arkasında halk var, biz böyle görüyoruz" sorusu üzerine, şöyle konuştu: "Yumuşatıcı ifadeler ne olabilir, bunu bana söyleyin. Toplumu suçlamayın, bütün toplum demeyin. Bütün illerde bunlar olabilir, ideolojik uzantıları var. Onları ayağa kaldırmış olabilirler. Siz ne mesajı aldınız? Ne yapılmıyor da bu adımı attılar? 

'AK PARTİ'LİLERE SABIRLI OLUN DİYORUZ'

CHP yok, kim var orada peki? Tespiti yapabilirdiniz mi? Bizim evlerinde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var. 'Sabırlı olun' diyoruz. Orada eğitimle ilgili bir pankart görmedim. Siz buradan Reuters’ı böyle bilgilendiriyorsunuz. Alkol yasağı yoktur, düzenlemesi vardır. Alkolle ilgili düzenlemeleri bundan sonra da yapacağız." 
Siz işte buradan Reuters'ı böyle bilgilendiriyorsunuz. Böyle mesaj gönderiyorsunuz.

Alkol yasağı yoktur alkol düzenlemesi vardır. Gelişmiş ülkelerdeki uygulama neyse onu yapıyoruz.

'BORSA İNER ÇIKAR'

Erdoğan, borsada yaşanan düşüşle ilgili bir soruya şu karşılığı verdi;

"Borsa iner-çıkar. Borsa her zaman istikrarlı bir çizgi takip etmez. 3-5 bin puan iner, bakarsın 100 bine çıkar. Şu anda Türkiye’de özgüven vardır, Türkiye güvenli bir limandır. Borsayla ilgili değerlendirme yaparken dünyadaki diğer borsalara da bakın."

 

HABERE YORUM KAT