1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan-Obama Görüşmesi Başladı
Erdoğan-Obama Görüşmesi Başladı

Erdoğan-Obama Görüşmesi Başladı

ABD'de bulunan Başbakan Erdoğan'ın Obama ile görüşmesi başladı. Görüşmede Suriye de konuşulacak.

A+A-

Beyaz Saray'da "Merasim Kıtası" tarafından karşılanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşme yaklaşık 2 saat olarak planlandı. Heyetlerarası görüşme Oval Ofiste başladı.

Görüşmede en önemli gündem başlığı Suriye. Esed rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı yönündeki ciddi deliller ile Suriye içindeki insani kriz masada olacak.

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan da hazır bulundu.

SICAK GÜNDEM SURİYE

Görüşmede en önemli gündem başlığı Suriye. Esed rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı yönündeki ciddi deliller ile Suriye içindeki insani kriz masada olacak...

Baş başa ve heyetlararası görüşmelerin ardından iki lider, gazetecilerin karşısına geçerek basın toplantısı düzenleyecek. Ortak basın toplantısının "Rose Garden''da (Gül Bahçesi) yapılması bekleniyor.

Bir saat olarak planlanan basın toplantısının ardından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Erdoğan ve heyeti onuruna ABD Dışişleri Bakanlığı'nda öğle yemeği verecek. Ardından Erdoğan, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile görüşecek. Erdoğan, daha sonra ABD Ticaret Odası'na geçerek burada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la Türk ve Amerikalı işadamlarıyla Yuvarlak Masa toplantısı düzenleyecek.

Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinden Başkan Obama'nın onuruna vereceği akşam yemeği için tekrar Beyaz Saray'a geçecek. Washington temasları boyunca "Blair House" adıyla anılan Başkanlık Konukevi'nde konaklayacak Erdoğan, Washington'da "devlet başkanlarının önem verilen ziyaretlerinde uygulanan "A" tipi protokolle ağırlanacak.

 

HABERE YORUM KAT