1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: O Saldırı Türkiye'ye Yapılmıştır
Erdoğan: O Saldırı Türkiye'ye Yapılmıştır

Erdoğan: O Saldırı Türkiye'ye Yapılmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girmesine tepkisini Cezayir'de de sürdürdü, "O saldırı, Türkiye'ye yapılmış bir saldırıdır" dedi.

A+A-

Resmi ziyaret için Cezayir'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Cezayir İş Forumu toplantısında iş dünyası temsilcilerine hitap etti. Erdoğan yaptığı konuşmada, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girmesiyle ilgili tepkisini dile getirdi, "O saldırı, Türkiye'ye yapılmış bir saldırıdır" ifadesini kullandı.

"İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yaptığı barbarca saldırıyı hep birlikte üzülerek yaşadık. 'Bize ne' deme lüksümüz var mı? 'Filistin'in meselesi bizi ilgilendirmez' deme imkanımız var mı? O saldırı, Türkiye'ye yapılmış bir saldırıdır. Çünkü Mescid-i Aksa Filistinlilerin değil, hepimizin ortak mescidi, hepimizin en kutsal mekanlarından biridir. Kendi mescitlerimize, camilerimize kirli postallarla girmek neyse Mescid-i Aksa'ya girmekte aynen odur" dedi.

"Değişimi kim kontrol edecek?"

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki iktidar değişimlerini hatırlatan Erdoğan, "Yaşanan büyük değişiklikle ilgili olarak bizim önümüzdeki en önemli soru şudur: Bu değişimi bu bölgenin halkları mı kontrol edecek, yoksa son asırlarda yaşadığımız gibi dışarıdan birileri mi değişimi kontrol edecek? Hepimiz çok çok iyi biliyoruz ki biz kendi sorunlarımıza ithal çözümler ürettiğimizde sorunlar çözülmüyor. Hatta daha da derinleşiyor." diye konuştu.

Buteflika ile görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuşma öncesinde Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki isim, görüşmelerde, Irak'ın toprak bütünlüğü ile Filistinliler arasındaki ulusal uzlaşının perçinlenmesinin önemini vurgularken, Libya konusunda her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını belirtti.

Irak, Filistin, Libya, Afrika ve Avrupa Birliği gibi konuların ele alındığı görüşmede, ikili ilişkiler konusunda ise enerji, tarım ve savunma sanayisinde işbirliği, Cezayir'de TİKA'yla gerçekleştirilecek ortak projeler ön plana çıktı.

Buteflika'nın önümüzdeki haftalarda El Fetih ve Hamas yetkililerini Cezayir'de ağırlamayı planladığını söylediği kaydedildi.

Eğitim, sağlık ve imar konularında Türkiye'nin tecrübesinden istifade etmek istediklerini ifade eden Buteflika'nın, Erdoğan'ı, cumhurbaşkanı seçilmesinin yanı sıra "Türkiye'deki zorlu süreçleri en iyi biçimde yönetme başarısı dolayısıyla" özellikle tebrik ettiği öğrenildi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT