1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: "NATO'nun Ne İşi Var Libya'da!"
Erdoğan: NATOnun Ne İşi Var Libyada!

Erdoğan: "NATO'nun Ne İşi Var Libya'da!"

Almanya gezisinde, Libya konusunda Batılı ülkeleri uyaran Başbakan Erdoğan, “NATO’nun Libya’da işi yok... Yaptırım kararı yanlış... Kimse petrol hesabı yapmasın!.. NATO’nun Libya’da işi ne?” dedi. AB ülkelerini de uyaran Erdoğan, “Birbirimize çalım atmaya

01 Mart 2011 Salı 00:38A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya gezisinde Libya konusunda Batılı ülkeleri net bir dille uyardı. Libya'ya demokrasi konusunda destek açıklamalarının yapılabileceğini ifade eden Erdoğan, "Bu tavsiyeyi yapalım ancak kalkıp da petrolün hesabını yapmayalım. Bunun bedeli çok ağır olur" dedi. Libya'ya uluslararası bir müdahalenin yanlış olacağını kaydeden Erdoğan, "NATO, Libya'ya müdahale etmeli midir diye soruluyor bize. Böyle saçmalık olabilir mi? NATO'nun Libya'da ne işi var? Türkiye olarak biz, böyle bir şey düşünülemez, dedik" şeklinde konuştu.

Almanya'daki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası'nın toplantısında işadamlarına seslendi. Kendisine, "Kaddafi'ye yönelik neden eleştiride bulunmuyorsun" şeklinde sorulduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizim 30 bin vatandaşımız var Libya'da. Biz kabile idare etmiyoruz, 74 milyon Türkiye'yi idare ediyoruz. Bizim görevimiz halkımızın ve halkların huzurunu, onların sağ selamet içinde kurtuluşunu sağlamak" dedi. Türkiye'nin, Libya'daki vatandaşlarımızı tahliye konusundaki başarısına dikkat çeken Erdoğan, şu ana kadar 17 bin Türk vatandaşının tahliyesinin gerçekleştirildiğini, ayrıca 600 de yabancı ülke vatandaşının Libya'dan tahliye edildiğini söyledi.

Libya'nın fiilen bölünmüş bir görünüm arz ettiğini kaydeden Erdoğan, "İstiyoruz ki Libya tekrar bir olsun, beraber olsun, iri olsun, diri olsun. Kardeşlik içinde olsun. Biz, meselelere çıkar odaklı bakamayız; bizim bakışımız insan hakları, adalet, hak ve hukuk odaklı olmalı. Yaşanan olaylar uzun süre tartışılacak. Ama en önemlisi Avrupa Birliği, yaşanan olaylar karşısındaki tavrını bir öz eleştiriye tabi tutmalıdır. Avrupa Birliği, evrensel değerler üzerine inşa edilmiştir. Avrupa Birliği bir çelik birliği değildir. Bir Avrupa Ekonomik Topluluğu değildir. Siyasi ve sosyal bir birlikteliktir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da insan hakları ve özgürlükler konusunda duyarlı olmalıdır, beklenen budur" şeklinde konuştu.

YENER DÖNMEZ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum