1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: MHP’ninki Alenen Faşizm
Erdoğan: MHP’ninki Alenen Faşizm

Erdoğan: MHP’ninki Alenen Faşizm

Başbakan, âkil insanları hedef gösteren MHP’ye “Etnik köken üzerinden aleni faşizm yapıyor” dedi.

A+A-

-AA-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Kurulu’nda konuştu. Muhalefet liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirdi. Siyaset ve iktidarın korkakların üstlenebileceği bir görev olmadığının altını çizdi. Korkaklık siyaseti yürütenlerle ülkenin ilerleyemeyeceğine dikkat çekti. Muhalefetin koltuk kaygısı nedeniyle ülkenin geleceğini olumlu yönde şekillendirecek sürecin karşısında durduklarına dikkat çekti.

İktidar korkakların işi değil

Başbakan Erdoğan, katıldığı TÜMSİAD Genel Kurulu’nda; çözüm süreci, başkanlık sistemi, yeni anayasa, muhalefet kanadındaki gelişmeler gibi gündemdeki birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Muhalefet partileri CHP ve MHP’ye yüklenen Erdoğan, siyasetin cesaretli politikacıların yapabileceği bir iş olduğunun altını çizdi. Erdoğan şöyle devam etti: “Öyle meslekler vardır ki cesaret ister, yürek ister. İşadamlığı, girişimcilik, ihracatçılık cesaret isteyen, yürek isteyen bir mevkidir. Korku varsa büyüme olmaz. İşadamı, iş dünyası ne kadar cesur olursa, ne kadar girişken olursa başarı da o kadar yüksek olur. Aynı şey siyaset için de iktidar için de geçerlidir. Siyaset de iktidar da korkaklara göre bir yer değildir. Başbakan, bürokrat korkarsa o ülke ileriye doğru bir adım atamaz.”

“Risk almayabilirdik”

Risk alınmadan başarmanın sağlanmayacağına dikkat çeken Erdoğan, birçok yerde engellerle karşılaştıklarını söyledi. Erdoğan, “Bunları aşmamız lazım ama aşamıyoruz. Risk alınmazsa, heyecan, coşku, aşk olmazsa o ülke ileriye doğru tek bir adım atamaz, yerinde sayar, hatta geriye gider. Türkiye olarak biz bunu çok acı tecrübelerle yaşadık. Değişimden, reformdan, yatırımdan, özgürlükten korktular. Hükümet olarak biz de risk almayabilirdik, idarei maslahatı bir yöntem olarak tercih edebilirdik, statükoyu daha da güçlendirmeyi seçebilirdik. Milletten yetkiyi alır, rehavet içinde biz de günümüzü gün edebilirdik.”

“Çıkaracakları adamın başkan olamaz ihtimali var”

Erdoğan, AKP’nin Meclis’e sunduğu anayasa taslağında yer alan başkanlık sistemine de değindi. Muhalefetin siyasi kaygılar nedeniyle başkanlık sistemine karşı çıktığını vurgulayan Erdoğan, “Ana ve yavru muhalefetin lideri parlamenter sistem yeter, bunlar padişahlık özlemi içinde diyorlar bize. Çıkaracakları adamların başkan olmaz ihtimali olmadığı için, bu endişeyi taşıdıkları için kaygılılar. Ya çalış senin de olur. Çalış belki sen de kazanırsın. Milletin gönlünü kazan, millet de seni oralara getirsin” ifadelerini kullandı. Başkanlık sisteminin beraberinde getireceği yeniliklerle bürokratik oligarşiye son verileceğini savunan Erdoğan, şöyle devam etti: “Peki ne var bu başkanlık sisteminde? Orada bürokratik oligarşinin belini daha kolay kırar başkanlık sistemi. Karar almak daha kolay olur. Parlamentonun denetimi şu andaki sistemden daha güçlüdür. Parlamentoda gücün olunca çok daha farklı kararları alabilirsin. Türkiye’yi süratle daha ileri noktalara taşıyabilirsin. Partili cumhurbaşkanlığı olsun. Partisi arkasında durursa karar alma noktasında gücü daha fazla olur. Yürütmenin başı zaten cumhurbaşkanı.”

“Kan ve gözyaşı dursun”

Çözüm süreciyle birlikte göz yaşı ve kanın akmasına son vermeyi amaçladıklarını belirten Erdoğan, “Hedefimiz ve gayemiz çok net: kan ve gözyaşı dursun, huzursuzluk bitsin. Türkiye’nin ayağındaki o ağır prangayı söküp atmak istiyoruz” dedi. Perşembe günü Âkil İnsanlar Heyeti’yle bir araya geldiklerini hatırlatan Erdoğan, farklı kesimden insanlarla ortak paydada buluştuklarını söyledi. Gelişmelerden muhalefetin rahatsızlık duyduğunu belirten Erdoğan, kimi zaman eleştirilerin sabır sınırlarını zorladıklarını belirterek, şöyle devam etti: “ Hep birlikte dedik ki kan dursun. Bunun için ne yapılabilir bunları istişare ettik. Ertesi gün MHP Genel Başkanı zehir zemberek açıklamalar yaptı. MHP’nin bir vekili son derece edepsiz, densiz bir şekilde o heyetteki bir arkadaşımızın etnik kökeni üzerinden aleni faşizm yaptı. Susuyor olmamız sabrımızdandır ama sabrımızın da bir sınırı var. MHP Genel Başkanı’nı önce edebe davet ediyorum.”

“Koltuk için kan akmasına müsaade etmeyeceğiz”

Başbakan Erdoğan Bahçeliye yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: “ Milliyetçiyim diyen MHP Genel Başkanı önce gitsin milletin edebinden nasiplensin. Bütün başarısızlığına rağmen o koltukta oturuyor olabilirsin ama bütün mesele edep sahibi olabilmekte. Bu ülkede üniversite öğrencilerinin sokağa dökülmesine müsaade etmeyiz. Bahçeli her türlü tahrike başvuruyor. Kusura bakmasın bu millet sahipsiz değil. ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ diye bağıracaklar sen de genel başkan olarak ‘Sabırlı olun, günü gelecek’ diyecek. Bahçeli ve onun muavini Kılıçdaroğlu sıcak koltuklarında oturacak diye biz kana müsaade edecek değiliz. Bahçeli’nin de Kılıçdaroğlu’nun o 63 isme söz söyleyecek birikimi, kalibresi yoktur. Bu iki zihniyet geçmişte cetvelle kafatası ölçüyorlardı. Bugüne kadar bu ülke için ne yaptı onlar? Önümüzdeki günlerde 3. Boğaz Köprüsü’nün temelini atıyoruz. 2 ya da 2,5 yılda bitireceğiz. Orada o köprüde bir de raylı sistem olacak. 4 gidiş 4 geliş. Ayrıca tren de orada çalışacak.”

Bahçeli için yargıyı göreve çağırdı

ÇÖZÜM sürecine karşı sert muhalefetiyle gündemden düşmeyen Bahçeli’nin vatan sevgisini rakamlarla ortaya koyacağını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Bahçeli’nin hükümet ortağı olduğu dönemde 2001’de batırılan bankaların Türkiye’ye maliyeti 111 katrilyon o günün rakamıyla. Bu parayı biz ödedik. Sevsin sizin vatanseverliğinizi. Batsın sizin vatanseverliğiniz. Slogan atmakta çok iyi. Söylediklerim aslında bir yerlere bir duyurudur. Yargı ne iş yapar merak ederim.”

HABERE YORUM KAT