1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan, ‘Laiklik’ Önerisi Hakkında Konuştu
Erdoğan, ‘Laiklik’ Önerisi Hakkında Konuştu

Erdoğan, ‘Laiklik’ Önerisi Hakkında Konuştu

Erdoğan, Kuzey Afrika ziyaretlerinin ikinci durağı olan Tunus'ta laiklikle ilgili Mısır'daki önerisine açıklık getirdi..

15 Eylül 2011 Perşembe 14:03A+A-

Erdoğan, Tunus'taki açıklamasında Batılı anlamda bir laiklik anlayışını savunmadıklarını söyledi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus'ta da Mısır'da olduğu gibi coşkulu bir kalabalıkla karşılandı. Erdoğan, Kuzey Afrika ziyaretlerinin ikinci durağı olan Tunus'ta Geçici Konsey Yöneticileriyle bir araya geldi. Erdoğan yapılan görüşmeden sonra ortak basın toplantısında konuştu.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada da laiklikle ilgili açıklamalarına değindi. Mısır'da bir televizyonda yaptığı konuşması hatırlatılan Erdoğan, laikliğin kendileri için ne anlama geldiğini şu şekilde anlattı:

"Laiklik konusunda, Batılı anlamda bir laiklik anlayışı değil; kişi laik olmaz devlet laik olur. Bir Müslüman laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir, şunu bilmemiz lazım laik devlet her inanç grubuna eşit mesafededir. İster Müslüman olsun ister Hristiyan, ister Musevi ister Ateist olsun hepsinin güvencesidir olayın da aslı budur. Bu tartışmalara vesile olabilir, biz böyle inanıyoruz ve böyle çalışıyoruz."

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada İsrail'in Mavi Marmara saldırısından dolayı özür dilemediğini bir kez daha hatırlattı ve özür dilenmedikçe iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmeyeceğini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum