1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan, Knesset Üyesi Arap Milletvekilleri İle Görüştü
Erdoğan, Knesset Üyesi Arap Milletvekilleri İle Görüştü

Erdoğan, Knesset Üyesi Arap Milletvekilleri İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail Parlamentosu üyesi Arap milletvekilleri ile görüşerek Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik ihlaller ve bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi aldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Parlamentosu (Knesset) üyesi Arap milletvekillerini kabul etti.

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 2 saat 15 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Arap Değişim Hareketi Başkanı ve Meclis Başkan Vekili Ahmed Tıbi, Ortak Arap Listesi ve Toplumcu Parti Üyesi Cemal Zehalika, İslami Hareket Üyesi Taleb Ebu Arar, Değişim İçin Arap Partisi Genel Sekreteri Üsame Saadi yer aldı.

Erdoğan görüşmede, Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik ihlaller ve bölgedeki gelişmeler hakkında konuklardan bilgi aldı.

Kabul sırasında, barış sürecinin, Filistinliler arası uzlaşının, Türkiye'nin Batı Şeria ve Gazze'deki yatırımları ile Filistinlilere yönelik insani yardımların konuşulduğu öğrenildi.

Görüşmede "1948 Araplarının" İsrail'de kendi hukuklarını, kendi benliklerini ve kimliklerini korumalarının önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik ihlallerinin kaygı verici olduğuna dikkati çekti.

İsrail'in ihlallerini kınadıklarını belirten Erdoğan, uluslararası toplumun da bu konuda artık inisiyatif alması gerektiğini vurguladı.

Knesset üyelerinin, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa konusundaki politikalarının gözle görülür şekilde değiştiğini, ihlallerin de bunun uzantısı olduğuna işaret ettiği, başta Kudüs olmak üzere Filistin konusunda sergilediği duyarlılık nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini sundukları kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT