1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Erdoğan: Katliamların Hesabı İsrail’den Sorulacak!
Erdoğan: Katliamların Hesabı İsrail’den Sorulacak!

Erdoğan: Katliamların Hesabı İsrail’den Sorulacak!

Kahire Üniversitesi'nde konuşan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının hesabının er ya da geç sorulacağını söyledi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye saldırısını değerlendirmek ve bir dizi temaslarda bulunmak için Mısır'a gitti. Erdoğan, “Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimiz için mücadeleye devam edeceğiz. Bu gözyaşlarının hesabı er ya da geç sorulacak” dedi.

Erdoğan'ın Kahire Üniversitesi’ndeki konuşması sık sık alkışlarla kesildi. Erdoğan'ı dinlemek için binlerce genç erken saatlerden itibaren üniversitedeki konferans salonunu doldurdu. Erdoğan konuşmasında Kur'an-ı Kerim’den ayetlere de yer verdi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Kur'an-ı Azimüşşan, Mekke'de nazil olmuştur; Hiç kuşkusuz, tıpkı Mekke gibi, Kahire ve İstanbul birer Kur'an şehirleridir.

Yine hiç kuşkusuz, Kahire ve İstanbul, Mekke-i Mükerreme'nin, aynı zamanda birbirlerinin kardeşleridir. Mekke, Medine, Kahire, İskenderiye, Beyrut, Şam, Diyarbakır, Ankara, İstanbul nasıl birbirlerinin kardeşleriyse tüm dünya bilsin ve anlasın ki, Ramallah, Nablus, Cenin, Eriha, Refah, Gazze ve Kudüs de bu şehirlerin kardeşidir, bizim kardeşimizdir. Bu şehirlerde dökülen her damla kan, bizim damarlarımızdaki kandır. Herkes bilsin ki, Gazze'de insanlık dışı yöntemlerle katledilen masum yavrucakların hesabı elbet ve mutlaka sorulacaktır. Bölgeyi kan gölüne çevirmek için her türlü alçaklığı, her türlü insanlık dışı eylemi gerçekleştiren İsrail Hükümeti er ya da geç bu katliamlarının bedelini ödeyecektir.

Burada, son saldırıların ardından, İsrail'deki Mısır Büyükelçisini çağıran kardeşim Mursi'yi yürekten tebrik ediyorum.

Mısır'da gerçekleşen devrim, Filistinliler için, özellikle de Gazzeli kardeşlerimiz için bir umut ışığı oldu.

Sizler, Mısır Devrimiyle, diktatörlüklerin, otoriter rejimlerin, kapalı rejimlerin sonunun geldiğini tüm dünyaya gösterdiniz.

Kur'an-ı Kerim'de, Ali İmran Suresi'nin 139. ayetinde, Yüce Yaradan, bizlere çok net bir ilke koyuyor ve diyor ki: Gevşemeyin, asla hüzünlenmeyin inanıyorsanız, üstünsünüz.

(Erdoğan ayeti okuduktan sonra salonda uzun süreli tekbirler getirildi.)

Sizler yaptığınız devrimle "Başını dik tut, sen Mısırlısın" dediniz.

Filistinli başını öne eğmedi eğmeyecek.

Iraklı, Afganistanlı başını eğmedi eğmeyecek.

Hiçbir kompleksin içinde olmayacağız.

Tarihi tekrar hep birlikte rayına oturtacağız.

Sadece beş tane daimi üyenin iki dudağına mahkum edilen bir dünya düşünülemez.

Bugün dünya değişti. Artık insanlığın talepleri değişti. Bugün artık yeni bir adım atılması gerekiyor.

Bu kurumlar, (BM) söz konusun Filistin olunca, Suriye olunca ikiyüzlü davranmıştır.

BM başta olmak üzere bu kurumların kendilerini gözden geçirmeleri gerekiyor.

Hiç tereddüt etmeden söylüyorum. Türkiye ve Mısır bu bölgede ortak vicdanı taşıyorlar.

Filistin meselesi için birlikte çalışabiliriz. Suriye, Irak, Afganistan konusunda birlikte çalışabiliriz.

Son on yıldır aktif dış politikamızda dünya barışı önemli katkılarda bulunduk.

basbakan-erdogan_kahire-universitesi.jpg

‘ZULÜM İLELEBET PAYİDAR OLAMAZ!’

Erdoğan, Mısırlı üniversite gençlerine, “Gerçekleştirdiğiniz devrimle tüm dünyaya zulmün ilelebet payidar olamayacağını gösterdiniz” dedi.

İsrail'in Gazze'ye saldırısı nedeniyle Filistin halkının yanında olduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Bu topraklarda dökülen her gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Bugün ya da yarın bunun hesabı sorulacaktır. Bu eylemleri tüm gücümüzle kınıyoruz. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

'FİLİSTİNLİ BAŞINI ÖNE EĞMEYECEK'

Konuşmasında Ortadoğu halklarına seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Filistinli başını öne eğmedi, eğmeyecek, Lübnanlı başını öne eğmedi, eğmeyecek, Iraklı, Afganistanlı, Suriyeli kardeşim başını öne eğmedi, eğmeyecek. Çünkü biz bu coğrafyanın insanları inanıyoruz, öyleyse üstünüz'' şeklinde konuştu.

'ARAP UYANIŞI ÖZE DÖNÜŞTÜR' 

"Tahrir'den yükselen ses Türkiye’de karşılığını bulmuştur. Gerçekleştirdiğiniz devrimden dolayı tüm Mısır halkını kutluyorum'' diyen Başbakan Erdoğan, "Esasen Arap uyanışı bir başkalaşım değil tam tersine öze dönüştür, ruh köküne dönüştür. Medeniyetimizin esaslarıyla buluşma yani tarihin kendi mecrasına yönelmesidir'' dedi.

'SURİYE'DE YAŞANANLAR İNSANLIK İÇİN UTANÇ'

Suriye’de yaşananların insanlık için utanç kaynağı olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Uluslararası örgütlerin sessizliği Esed’in suçuna ortak olmaktır. Sadece 5 daimi üyenin iki dudağı arasına mahkum bir dünya olamaz. Başta BM olmak üzere adil bir yönetim için köklü bir değişiklik talep ediyoruz. Türkiye ve Mısır bu bölgede ortak bir sorumluluk taşıyorlar. Suriye ve Filistin meselelerinin çözümü için birlikte çalışabiliriz" dedi.

'BİZİM ARACILARA İHTİYACIMIZ YOK'

Konuşmasının sonunda bir kez daha Mısır halkına seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim aracılara ihtiyacımız yok. 10 bakan ve 350 işadamıyla buradayız. Türk işadamları Mısır’ı ikinci bir vatan olarak görüyorlar" şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum