1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Kan Lobisi Barıştan Rahatsız
Erdoğan: Kan Lobisi Barıştan Rahatsız

Erdoğan: Kan Lobisi Barıştan Rahatsız

Başbakan Erdoğan Van'da, çözüm sürecini tıkamak isteyenlere sert mesaj verdi.

A+A-

Van'ın Beşyol Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye'de milletin, kendileriyle iktidara geldiğini, milli iradenin egemen olduğunu söyledi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

Bu yeni süreci halkla birlikte inşa ettik. Silah, şiddet ve terör bugüne kadar hiçbir soruna çözüm getirmedi. Çok kan kaybettik. Artık diyoruz ki kan kaybetmeyelim. Son bir yıldır Allah'a hamd olsun terör nedeniyle insanımızı, gençlerimizi kaybetmiyor, terör nedeniyle yeni acılar yaşamıyoruz. 30 yıldır hasretini çektiğimiz bahara kavuşmanın, sevincini, coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu sadece bir başlangıç. Bu, sürecin sadece bir aşamasıdır.

KARANLIĞI ÖZLEYENLER VAR

Huzurdan, barıştan, bahardan rahatsız olan, aydınlıktan gözleri kamaşan, karanlığı özleyen, çocuklarımızın, gençlerimizin yaşamasından ve yaşatılmasından rahatsız olan ve onların kanını özleyen bir lobi var. İçeride de Doğu'da, Batı'da, dışarıda da böyle bir lobi var. Eski günleri özleyen, çatışmayı, gerilimi, şiddeti özleyen bunların yeniden bu bölgeye getirmek isteyen bir lobi var. Terörden, terörün oluşturduğu puslu havadan beslenen, siyaseti, toplumu dizayn etmeye alışmış bir lobi var. İşte biz, bu lobiye fırsat vermeyeceğiz.

BU SÜRECE SAHİP ÇIKIN

Biz, bu çözüm sürecine elimizi, gövdemizi, bütün bedenimizi koyduk. Biz, bu ülkede baharın kalıcı olmasını istiyoruz. Barış için, kardeşliğimizin kalıcı olması için bu sürece devam edeceğiz, geri adım atmayacağız. Sizlerden rica ediyorum; çocuklarınızın canı üzerine hesap yapanlara fırsat tanımayın, bu güzel bahar iklimini sabote etmek isteyenlere kulak asmayın, vicdanınızın sesine kulak verin ve bu sürece sahip çıkın.

HER İKİSİNE DE KARŞIYIZ

Türkü Kürt'e, Kürt'ü Türk'e düşman etmeye gayret edenler bu milletin tümünün düşmanıdır. Onun için de biz siyasi Kürtçülüğe de karşıyız, biz siyasi Türkçülüğe de karşıyız. Her ikisi de her iki anlayış da bizim düşmanımızdır. Bizde ayrım yok. 780 bin kilometrekare bizim için birdir. 76 milyonun tamamı bizim için birdir, beraberdir, istisnasız Türkiye'nin kendisidir. 'Tek millet' diyoruz, 'tek bayrak' diyoruz, 'tek vatan' diyoruz, 'tek devlet' diyoruz. Onun için bizim başka bayrak arama derdimiz yok.

ANT PROBLEMLİYDİ

Başbakan Erdoğan, açılışın ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından, kendisine fahri doktora unvanı tevdi edilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada ilkokullarda 'And' uygulamasını kaldırdıklarını hatırlatarak, 'Andın içeriği problemliydi ama şekli çok daha problemliydi. 7 yaşındaki çocukların sıraya dizilip, 'hazırol' komutuyla askeri disiplin görüntüsünde, aynı ağızdan bir metni okumaları soğuk savaş dönemi kapalı rejimleri hatırlatan bir manzaraydı' dedi.

Biz de sizin gibi Van Denizi deriz

Van'a 2 günde 1,5 milyar liralık yatırımı kazandırmış olacaklarını belirten Başbakan Erdoğan, 'Van, denizi olan, ekmeğini bir ölçüde denizden kazanan illerimizden biri. Varsın haritalarda göl denilsin. Biz ona sizlerin dediği gibi 'Van Denizi' diyoruz. Biliyorsunuz demiryolu taşımacılığının bir kısmı Van Denizi üzerinden yapılıyor. Van Denizi kenarına bir tersane yaptık. Her biri 50 vagon taşıma kapasitesine sahip iki büyük feribotu burada inşa ediyoruz. Van artık büyükşehir. Belediyecilik AK Parti'nin işidir. AK belediyecilik Van'a yakışır. Bunu görmek istiyorum' dedi. Erdoğan, konuşmasının ardından Van'da yapılan bir okula katkılarından dolayı Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile bazı eserlerin yapımında emeği olan hayırseverlere plaket verdi. Alanda Türkçe ve Kürtçe dövizler dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT