1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: 'İsrail'le Normalleşme Süreci Bitti'
Erdoğan: 'İsrail'le Normalleşme Süreci Bitti'

Erdoğan: 'İsrail'le Normalleşme Süreci Bitti'

Başbakan Erdoğan Mavi Marmara baskını için özür dileyen İsrail ile normalleşme sürecinin son Gazze saldırıları ile tamamen ortadan kalktığını söyledi. Erdoğan BM'yi de eleştirdi.

A+A-

Başbakan Erdoğan, Ankara'da Ak Parti tarafından büyükelçilere verilen iftar programında konuştu. Erdoğan Gazze'ye yönelik saldırıları sebebiyle İsrail'e sert eleştiriler yöneltti. Erdoğan, 10 Türkiyeli müslümanın şehit olduğu Mavi Marmara baskını sebebiyle ABD'nin çabasıyla özür dileyen İsrail ile yapılan görüşmelerde sağlanan ilerlemenin, son Gazze saldırıları sebebiyle tamamen bittiğini söyledi:

"İsrail'e saldırılarını derhal durdurması çağrısını yapıyoruz. Şimdi böyle bir olay karşısında İsrail-Türkiye ilişkileri normalleşebilir mi? Dünyanın gözü önünde barışı tehdit edeceksiniz, ondan sonra da İsrail-Türkiye ilişkileri normalleşsin diyeceksiniz. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir."

Erdoğan, İsrail'e Mavi Marmara saldırısı sonrası getirilen üç şartın sürdüğü mesajını verdi. Erdoğan'ın yinelemediği bu şartlar İsrail'in özür dilemesi, tazminat ödemesi ve Gazze ablukasının kaldırılmasıydı.  

İsrail'in Hamas saldırılarını gerekçe gösterdiğine dikkat çeken Erdoğan, ortada bir dezenformasyon olduğunu söyledi:

"Hamas roket atıyor... Roket attı da kaç tane İsrailli öldü. Ortada o zaman bir dezenformasyon var. Ortada bir yalan politikası var." 

Gazze saldırılarının bilançosu

Başbakan Erdoğan, cebinden çıkardığı notlardan da yararlanarak Gazze saldırısıyla ilgili rakamlar verdi: 

"Bugün itibarıyla saat 19.00'da elime gelmiş kesin ajans rakamları var. Bin 400 yaralı, 194 ölü, bin 470 İsrail'in vurduğu hedef. Yıkılan ev sayısı 660, zarar gören ev 12 bin 600, vurulan cami 19, yıkılan cami yine 19. Zarar gören okul 33, zarar gören tıp merkezi 6. Kim yapıyor bunları? İsrail. İsrail'in bu yaptıklarını acaba bizler insan olarak hangi dinden olursak olalım, hangi mezhepden olursak olalım neyle izah edeceğiz."

'BM sen ne işe yararsın?'

Erdoğan, Birleşmiş Milletler'i ve Güvenlik Konseyi üyelerini de eleştirdi:

"Birleşmiş Milletler, bir defa bu işin bir numaralı sorumlusudur. Ben, hep soruyorum, 'Birleşmiş Milletler, sen ne işe yararsın, ne için kuruldu bu Birleşmiş milletler?' Dünya barışını sağlamak için değil mi? Bunu temin için değil mi? Eğer dünya barışını sağlamak için Birleşmiş Milletler, bu görevini yerine getiremiyorsa kendini bir defa çek etmesi lazım. Gözden geçirilmesi lazım. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bakıyorsunuz, zaten orası, 5 tane ülkenin iki dudağının arasında. Onlar ne derse o... Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı sevilmez, tabii sevilmez. Doğruları söyleyen bu dünyada nerede sevildi ki, ama biz doğruları söylemeye devam edeceğiz."

İsrail'in saldırılarının öncesinde Hamas ile Fetih arasında mutabakat hükümeti kurulduğunu hatırlatan Erdoğan "Yoksa Hamas ile El Fetih'in kurmuş olduğu mutabakat hükümeti mi İsrail'i rahatsız etti?" diye konuştu.  

HABERE YORUM KAT