1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: İsrail Saldırısı Savaş Sebebiydi, Sabrettik
Erdoğan: İsrail Saldırısı Savaş Sebebiydi, Sabrettik

Erdoğan: İsrail Saldırısı Savaş Sebebiydi, Sabrettik

Başbakan Tayyip Erdoğan, uluslararası sularda gerçekleşen İsrail'in Mavi Marmara saldırısının 'aslında bir savaş sebebi' olduğunu söyledi.

12 Eylül 2011 Pazartesi 03:40A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan, uluslararası sularda gerçekleşen İsrail'in Mavi Marmara saldırısının 'aslında bir savaş sebebi' olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Fakat biz Türkiye'nin büyüklüğüne yakışanı yapalım diyerek, sabırla karşıladık." dedi. Mısır gezisi öncesi El Cezire televizyonuna konuşan Erdoğan, Gazze'yle ilgili bir soru üzerine, "Gazze'deki kardeşlerimin bizi beklediğini biliyorum. Er veya geç Gazze'ye inşallah gideceğim." ifadelerini kullandı. Suriye lideri Esed'i de eleştirdi: "Kanla iktidar olanlar, kanla giderler. Artık aramıyorum. Kendisi ararsa konuşurum."

El Cezire televizyonuna konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkilerinde nihai noktayı kestirmenin zor olduğunu söyledi. Erdoğan, "Başlangıç adımlarını 5 başlıkta topladık. Bu adımlarla ne gibi gelişmeler olacak; bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz. Fakat İsrail'in bugüne kadar yapmış olduğu uygulamaların, yanına kâr kalmayacağını görmesi lazım, görecek." diye konuştu. Gazze'yi ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, "Ben Gazze'deki kardeşlerimin bizi beklediğini biliyorum. Ben de Gazze'nin özlemi içerisindeyim, hasreti içerisindeyim. Er veya geç Gazze'ye inşallah Rabb'im ömür verirse gideceğim.'' ifadelerini kullandı. Erdoğan, mülakatta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e sert eleştiriler yöneltti. Esed'in kendisine defalarca yapılan değişim ve reform çağrılarına kulak tıkadığını vurguladı. Şunları söyledi: "Suriye'nin yönetim anlayışı maalesef şu anda zulüm estiriyor. Orada mazlumların kanı dökülüyor. Kanla iktidar olanlar, kanla giderler. Tarih bunu böyle yazmıştır. Esed'i çıkmaz sokağa biz sokmadık. Bizim bütün Ortadoğu ülkelerine tavsiyemiz, gelin, demokrasiyle, hak ve özgürlükleri sağlam temellere oturtalım, halkımızla yönetimleri bütünleştirelim. Ölene kadar iktidarda kalmanın bir anlamı yok." diye konuştu.

Ortadoğu'da dengelerin yerinden sarsıldığı bir dönemde bugün Mısır ziyaretine başlayacak Erdoğan'ın, Kahire'de nasıl karşılanacağı merakla bekleniyor. Mısır'da İsrail büyükelçisinin ülkeyi terk etmesini isteyen göstericilerin güvenlik güçleriyle çatışmasının hemen akabinde gerçekleşen ziyarette ağırlıklı konunun da İsrail olacağı düşünülüyor. Erdoğan, Mısır'da iktidarı kontrol eden askerlerden oluşan Yüksek Askeri Konsey Başkanı ve Savunma Bakanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi ve geçici hükümetin başbakanı İsam Şeref ile bir araya gelecek. Erdoğan, Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi ile görüşüp, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı'nda konuşacak. Aralarında Müslüman Kardeşler'in de bulunduğu Mısır'ın önde gelen siyasi parti liderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Tahrir Devrimi'nin genç liderleriyle buluşacak Erdoğan'ın, aynı tarihte Mısır'da bulunacak olan Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas ile bir görüşme yapması planlanıyor. Erdoğan, Ortadoğu turuna Mısır'la birlikte devrim gerçekleştiren bölgenin diğer iki ülkesi Tunus ve Libya ile devam edecek. Erdoğan'ın dünyada büyük yankı uyandıran muhtemel bir Gazze ziyaretinin ise iptal edildiği belirtildi.

CUMALİ ÖNAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT

2 Yorum