1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Erdoğan: İlişkilerimize Er veya Geç Zarar Verecektir
Erdoğan: İlişkilerimize Er veya Geç Zarar Verecektir

Erdoğan: İlişkilerimize Er veya Geç Zarar Verecektir

ABD’de olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili ABD yönetimine seslendi. Bu durumun er ya da geç ilişkilere zarar vereceğini söyledi.

A+A-

Al Jazeera’de yer alan habere göre, ABD’de sivil toplum kuruluşu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili Washington yönetimine çağrılarını yineledi. Erdoğan bu durumun er ya da geç iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vereceğini de belirtti.

15-16 Temmuz’daki darbe kalkışmasıyla ilgili de konuşan Erdoğan, “O gece Türk milleti, sâdece ülkemiz içindeki vesayet odaklarına değil, tüm dünyada şiddetle, silahla güç devşirmeye çalışan herkese büyük bir ders verdi.” dedi.

“Normal Şartlarda Bunları Geri Alabilir miydik?”

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Biz bunlara araziler verdik, arsalar verdik. Ne diye verdik? Gelin, bu ülkede eğitim için okul yapın, dedik. Ülkenin ekonomisine katkı olsun, diye verdik. Normal şartlarda bunları geri alabilir miydik? Alamazdık. Ama şimdi KHK ve OHAL ile bunların hepsini toparlayarak bu okulları devlete teslim ettik.”

“Milletimle Ne Kadar İftihar Etsem Azdır”

“İhanet şebekesinin üzerindeki ne kadar mal ve mülk varsa devlet el koymaya başladı. Bunlar kendilerini akıllı zannettiler. Buradaki bir meczubun, şarlatanın arkasına takıldılar. Zannettiler ki biz gideceğiz. Hayır gidemeyeceksiniz. Hesapların üzerine bir hesap vardır, o da Allah’ın hesabıdır. Bunun için milletimle ne kadar iftihar etsem azdır. Bu ihanet teşebbüsünü milletimizin destansı direnişi, siyasî partilerimizin ve medyamızın ilkeli duruşu sayesinde bertaraf ettik.”

“Hâlâ Bu Teröristi Saklıyorlar”

“O gece Türk milleti, sâdece ülkemiz içindeki vesayet odaklarına değil, tüm dünyada şiddetle, silahla güç devşirmeye çalışan herkese büyük bir ders verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ ve Pensilvanya’da yaşayan kişi var. Biz bunu Amerikalı dostlarımıza hâlâ anlatamadık, kabul ettiremedik. Hâlâ yargı vesaire vesaire. 85 koli dosya gönderdik. Ama bu dosyalar onun size iadesini gerektirmiyor, diyorlar. Bizden 10 teröristi yakalamamızı istediler. 9’unu yakaladık, teslim ettik. Kendileri hâlâ bu teröristi saklıyorlar.”

“Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu şahsın iadesini veya tutuklanmasını kendilerinden istedik. Aramızdaki suçluların idesi sözleşmesine göre tutuklamaları gerekir. Ama bunlar bunu hâlâ temin ediyorlar. Bu ilişkilerimize er veya geç zarar verecektir. Biz stratejik ortağız. NATO’da beraberiz, birçok ikili bağlantılarımız var ve hâlâ bu konuda gerekli adımların atılmasını sabırla bekliyoruz.”

“Amerika Düşmanı Birisini Parlamentomuzda Konuştursak...”

“ABD'deki Feto unsurları tarafından özellikle Kongre nezdinde ülkemiz aleyhine yoğun bir karalama faaliyetine girişileceği anlaşılıyor. Orada Feto’cu birilerini çıkartıp konuşturabiliyorlar. Peki, biz acaba Amerika düşmanı birisini çıkartıp Parlamentomuzda konuştursak, Amerika yönetimi buna nasıl bakacak, herhâlde pek de memnun olmayacaktır.”

“Kusura Bakmayın, O Milletimizin Kararı”

“Şu anda ‘Türkiye’de anti Amerikancılık yaygın’ diye bize söylüyorlar kendileri. Kusura bakmayın, o milletimizin kararıdır. Niye? Çünkü böyle bir teröristi Pensilvanya’da misafir ettiğiniz takdirde şu ânda benim milletimle bir referanduma gidecek olsanız milletim inanıyorum ki en az yüzde 90’ı ile burada ‘Amerika bunu burada sakladığına, destek verdiğine göre bizim Amerika’ya olan muhabbetimiz azalmıştır’ diyecektir.”

“Siyasî İradelerini Kaybetmişler”

“FETÖ mensubu bir kişi 15 Temmuz’u anlattı. Nasıl oluyor bu iş? 15 Temmuz’u darbeye mâruz kalan milletimizden değil, bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasî iradelerini kaybetmişler. Böyle bir şey olamaz.”

“ABD Kamuoyunu İknâ Etmek Mecburiyetindeyiz”

“Türkiye’de yaşanan hadisenin demokrasi ve hukuk dışı bir darbe girişimi, daha da ötesi terör eylemi olduğu konusunda ABD kamuoyunu iknâ etmek mecburiyetindeyiz. Bu yapının dinî, ekonomik, eğitim ya da yardım kuruluşu olmadığını muhataplarınıza göstermelisiniz. 170 civarında ABD okullarındaki kârı yılda 250-300 milyon dolar. Fazlası var azı yok. Onlar da bu imkânlarını bu komisyondaki bazı kişilerle irtibat kurmada kullanabiliyorlar.”

“Güneye Doğru İniyoruz”

“Suriye’de yaşanan trajedi dünyanın gözü önünde yaşanıyor. Hep sabrettik, ne oldu? Gaziantep’te 14 yaşında bir çocuğun gövdesine bombaları bağladılar ve çocuğu bir kına törenine saldılar. Ve çocuğa da Messi’nin formasını giydirmişler. Daha sonra bomba patlatıldı, 56 kişi öldü, 100’e yakın da kardeşimiz yaralandı. Bu ölenlerin 29’u çocuk ve genç. Dedik artık bitti. Şimdi biz ılımlı muhaliflerle Cerablus’a gireceğiz dedik ve girdik. DAEŞ’i oradan attık. Rai’den de girdik. Bitmedi, daha ineceğiz, dedik. Şu ânda güneye doğru iniyoruz. Azez’le Fırat’ın arasını birleştirdik. Buradaki hat artık terör koridoru olmayacak.”

“Göremiyorsak Yazık Olsun Bizlere”

“Halep’e insanî yardım yollandı ve konvoy Halep’e girerken vuruldu. Rejim tarafından. Bunu görmemiz lâzım. Göremiyorsak yazık olsun bizlere. Hedefimiz şu: 95-45 kilometre hesabıyla 4 bin, 5 bin kilometre karelik güvenli bölge ilân edelim. Buna da bizler mülteci kardeşlerimizi yerleştirelim. Bize iltica etmek isteyenleri ve iltica edenleri buraya yerleştirebiliriz. Yerli mimariyle buralarda konutlar yapalım ve Suriyeli kardeşlerimiz de burada yerleşmiş olsun. Kendi topraklarımızda konutlar yapmaya da hazırlanıyoruz. Vakit kaybına tahammülümüz yok. Uçuşa yasak bölge ilân edelim, diyoruz, yanaşmıyorlar. Karayla ilgili adım atalım, diyoruz, işi gevşek tutuyorlar. Öyle veya böyle, bu işi başaracağız. Tabî iki ülkenin işbirliği çok önemli.”

“Onlar da Terör Örgütü”

“Koalisyon güçlerinin içinde 65 ülke var. Bir DAEŞ’i hâlledemeyeceğiz, öyle mi? DAEŞ’in şu ân Suriye’de 10 bin rakamı var. Irak’ta, orda da bir 10 bin var. Ben kendilerine defaatle söyledim. Verelim el ele, bu DAEŞ’i bitiririz, kaçacak delik ararlar. Yine söylüyorum. Ama siz kalkar da bir başka terör örgütüyle pazarlığa girerseniz, PYD’yle YPG’yle bitiremezsiniz. Çünkü onlar da terör örgütü. Hepsi terörist, hepsi kötü. el-Nusra da DAEŞ’e karşı savaşıyor. Ona iyi demiyorsunuz. Ama YPG, PYD’ye iyi diyorsunuz. Gelin bunu kendimiz yapalım.”

“Biden ‘Haberim Yok’ Dedi, ‘Benim Haberim Var’ Dedim”

“Üç gün önce Kobani’ye yine uçak dolusu silah indirdi Amerika. Kusura bakmasınlar, dün (Çarşamba) de Sayın Biden’a söyledim, ‘Bundan haberin var mı?’ dedim. ‘Haberim yok.’ dedi. ‘Benim haberim var.’ dedim. Aynı şey daha önce de oldu, yine Kobani’ye üç uçak indirdiler, silahların yarısı DAEŞ’e gitti, yarısı PYD’ye gitti. Ortada böyle acı bir tablo var. Dolayısıyla bizim sağlıklı bir şekilde Amerika ile el ele vermek suretiyle bu bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lâzım.”

“ABD’den Samimiyet ve Gayret Bekliyoruz”

“Ortada böyle acı bir tablo var. Sağlıklı şekilde ABD ile el ele vermek suretiyle bu bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lâzım. ABD’den samimiyet ve gayret bekliyoruz. Temenni ederim ki yaklaşan seçim de buna vesile olur. İç siyasî dinamiklerinden dolayı Türkiye’nin hassasiyetlerine yeteri kadar dikkat gösterilmediğini biliyoruz. Gerçi bu daha önce de böyle oldu. Daha etkin olmanın yollarını aramalıyız.”

“Hep Birlikte Türkiye Olacağız”

“FETÖ, PKK ve Suriye meselesinin yanında Ermeni diasporasının da faaliyetlerini gözden kaçırmadan kendi yaklaşımlarımızı dile getirmeliyiz. Bir karar çıkarsa ne olur, hiçbir şey olmaz. Bir kulaktan girer, öbür kulaktan çıkar. Ben sizlere güveniyorum, her zaman yanınızdayız. Dikleşmeden dik durmak çok önemli. Sizler de bunu göstereceksiniz ama bir şeyi unutmayın, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum