1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan, Hangi İki İsmi Affetmedi?
Erdoğan, Hangi İki İsmi Affetmedi?

Erdoğan, Hangi İki İsmi Affetmedi?

Kendisine yönelik “ağır hakaret içermeyen” davaları geri çekerek uzlaşma kapısını aralayan Başbakan Erdoğan, halka 'aptal' diyeni ve ailesine hakaret edeni affetmedi.

17 Haziran 2011 Cuma 10:46A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "helalleşme adımı" çerçevesinde kendine yapılan hakaretlere yönelik açtığı davalardan feragat etmişti.

Seçim zaferinin ardından 12 Haziran akşamı "Balkon" konuşmasında, "Bugün hesaplaşma değil, helalleşme günüdür" diyerek, uzlaşı kapısını aralayan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, kendisine yönelik "ağır hakaret içermeyen" davaları geri çekti.

Erdoğan'ın avukatları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine 10, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aleyhine 3 ve DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek aleyhine 1 davayı geri çekti. Avukatların yargıya yaptıkları manevi tazminat başvurularının tutarı 1 milyon TL'yi buluyordu.

Başbakan Erdoğan, "angut" sözleri sebebiyle DP Lideri Namık Kemal Zeybek'e 100 bin TL manevi tazminat ve 2 yıl hapis istemiyle dava açmıştı. Erdoğan, ayrıca CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu, ''Senin yürüttüğün paranın yarısını tasarruf etsek zaten memleket güllük gülistanlık olacak'' sözleri sebebiyle 40 bin TL manevi tazminat davası açmıştı.  MHP lideri Bahçeli aleyhinde de "En Büyük Bölücü Ankara'da" açıklamaları sebebiyle 3 ayrı dava açmıştı. Erdoğan, Bahçeli'den 150 bin TL istiyordu. Erdoğan, kendisine "angut" diyen DP Lideri Namık Kemal Zeybek hakkında da 100 bin TL manevi tazminat ve 2 yıl hapis istemli dava açmıştı. Erdoğan, gazeteci Nuray Mert'e sert tepki göstermiş ancak dava açmamıştı.

"Kof kabadayı" yazısı nedeniyle gazeteci Ahmet Altan'a açtığı 50 bin TL'lik davayı da geri çeken Erdoğan, ayrıca Cumhuriyet yazarı Meriç Velidedeoğlu aleyhinde açtığı davadan da feragat etti.

KİMLERİ AFFETMEDİ?

Erdoğan, iki ismi ise affetmedi. Ergenekon davasının tutuklu sanığı Ergün Poyraz'ın, "Musa'nın Çocukları; Tayyip ve Emine" isimli kitabındaki hakaret içeren ifade ve suçlamalara karşı sert tavrını koruyan Erdoğan, avukatlarına bu davanın sonuna kadar takip edilmesi talimatı verdi.

Erdoğan ayrıca, katıldığı bir televizyon programında, AKP'ye oy verenler için "aptal" ifadesini kullanan Müjdat Gezen aleyhine açılan 50 bin TL'lik davadan da vazgeçmedi.

HABERE YORUM KAT