1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan Filistin İçin Birlik Çağrısı Yaptı
Erdoğan Filistin İçin Birlik Çağrısı Yaptı

Erdoğan Filistin İçin Birlik Çağrısı Yaptı

Erdoğan Filistin ve Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk- Arap Forumu’nda konuştu. Beşincisi düzenlenen forumda Filistin ve Suriye konularına değindi.

Başbakan Erdoğan ilk olarak BM’deki oylamayla Filistin’in ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü kazanmasını değerlendirdi.

Erdoğan, “BM’de evet oyu kullananlara şükranlarımı iletiyorum. Tarihi nitelikte bir gelişmedir. 1948’den buyana Filistin’e uygulan politikalar dünya siyasetini derinden etkiledi. Filistin bu coğrafyada değil tüm dünyada kanayan bir yara oldu. Filistin’in gözlemci devlet olmasıyla ümitlerimiz çoğaldı. İsrail’in artık bunu kabul etmesi gerekir.” sözleriyle İsrail'e çağrıda bulundu.

Filistin’e birlik ve beraberlik çağrısı

Başbakan Erdoğan, “Filistin’de ayrılığın bin an önce son bulmasını istiyoruz. Birbirinizi Allah için sevmenizi istiyoruz. Filistin’in birliği ve beraberliği şarttır.” sözleriyle ittifak çağrısı yaptı.

Suriye meselesi

Başbakan Erdoğan’ın gündeminde Esed zulmü ve muhaliflere verilmesi gereken destek vardı. Başbakan Erdoğan aynı coğrafyada yaşadıklarına dikkat çekti.

Erdoğan, “Baskı 20. ayını doldurdu. Kendi halkına karşı acımasız ve kuralsız bir kıyım yürüttü.Yönetme ehliyet ve meşrutiyetini kaybetti. Esed ve rejiminin kanlı ve beyhude bir çaba içinde olduğu bir gerçektir. Esed rejimine sempati besleyenler suç işlemektedir.” dedi.

200 bine yakın Suriyeli Türkiye'ye geldi

Başbakan Erdoğan, Türkiye’ye gelen Suriyeli misafirlerin sayısı hakkında da bilgi verdi. Erdoğan, “Ülkemizde 200 bine yakın Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Kapımızı açık tutucağız.” dedi.

Başbakan, Türk-Arap forumunda Suriyeli muhaliflere, Esed karşısında duran koalisyona destek verilmesini istedi.

Erdoğan, “ İki birden, üç ikiden, dört de üçten iyidir. İttifak ediniz.” sözünü nakletti. (trt)
 

HABERE YORUM KAT